severákova polívka

asi zelňačka (mainly in czech)

(fork of http://severak.soup.io/)


slovodne 12.4.2021 22:44:47

bagrista / animace / UFO / lesní jezírka

- jeden zlej článek mi v Ne večer připomněl věci, který jsem už nikdy nechtěl řešit
- vlivem toho a nedělního pohřbu domácího mi celkem skáče nálada
- uvědomuju si, jak mi vlivem lockdownu nevimkolikátého týdne šíleně atrofujou komunikační funkce
- sestře umírá notebook a celkově technika předvádí docela shitfest
- někomu se rozjela mánie 🙁
- píseň "Smrt, láska, chcaní" celkem přesně vyjadřuje mou náladu

* * *

- v rámci nějaké filmové mánie jsem se začal učit dělat krátké animace
- podařilo se mi vyřešit nějaké dlouho zaseklé technické potíže (čti mj. vlastní CSS pro Kyselo)
- svůj hudební program jsem naučil celkem povedený zvuk varhan a pak ukládat nahraný zvuk - k nahrávání mi už teda stačí jen ten můj program (tohle je další velkej technickej pokrok)
- o víkendovém výletu jsem objevil několik lesních jezírek/rybníčků a teď pořádám konkurz na víly

+ ve Čt jsem začal komunikovat s Már...
+ v pá volala S a bohužel měla samé scamy
+ Bagrista, který pomohl uvolnit Suezský průplav, čeká na proplacení přesčasů
+ An Interview With the Man Who Keeps Uploading My Feet to WikiFeetslovodne 5.4.2021 17:49:47

heliskiing / Sychrov / pohřeb / Velikonoce

(záznam pro 29.3.-4.4)

- komunikační kanály uvízly jak Ever given v Suezu a já ani nevím proč
- udělalo se hezky, takže všechna mládež pobíhá po venku v párech a ve skupinkách
- já tu doslova nikoho neznám (čti jedinná kontaktní osoba se odstěhovala do Brna než jsem se sem přistěhoval), tak tu smutně chodím s bráníkem v ruce
- se smrtí Kellnera začala soutěž "kdo ze sebe udělá většího debila na internetu" (aspoň, že Palička v ní docela zaskóroval)
- taky začal (už pravidelný) festival focení náplavky dlouhým objektivem a hlášení o promořování (ne, tam bych se fakt nanakazil ani kdybych chtěl)
- no závěr už začalo "venku je tak hezky a já musím pracovat" období
- umřel domácí, v St jsem se to dozvěděl a v Ne jsem byl na posledním rozloučení

- na druhou stranu byl týden zkrácený (bo Velikonoce), čehož jsem v Pá využil k výletu do Sychrova a přes Nový rybník zpět
- v So jsem pak střídavě spal a ponocoval
+ další dávku deprese mi v Ne večer dodal tenhle článek

slovodne 5.4.2021 17:48:23

LIMITY KONCEPTU SAFE SPACE A POSTELŮV ZÁKON

Vždycky mi něco nesedělo na konceptu safe space. Nikdy jsem o tom ale víc nepřemýšlel, tak jsem nevěděl co přesně. Až teď mi došlo, že v tom konceptu je jedna opravdu veliká zrada a hned vám vysvětlím kde:

Jak možná víte, provozuju pro pár lidí jednu malou sociální síť. A protože rád dělám věci jednoduše, mám asi jenom tři pravidla, z nichž to nedůležitější doslova zní: "Don't be a dick!"

Do češtiny bych to (pro nedostatek vhodnějších termínů) přeložil asi jako "Nebuďte zmrdi!". A právě tohle pravidlo se krásně hodí pro vysvětlení toho problému se samotným konceptem safe space.

Když něco deklarujete jako safe space, dalo se to pochopit jako pověšení cedule "Nejsme zmrdi.". Problém spočívá v tom, že to vlastně není pravda - všichni jsme totiž tak trochu zmrdi a navíc každý jiným způsobem, aby to bylo zajímavější.

Přesnější text té cedule by tedy měl být "Snažíme se nebýt zmrdi." nebo ještě lépe "Jsme trochu zmrdi, víme o tom a snažíme se nebejt zmrdi.".

Klíče k té snaze jsou dva - empatie a sebereflexe a ani jedno z toho není vůbec jednoduchá věc.

Sebereflexi jde nejlépe ukázat na příkladu pravopisných chyb - když napíšu nějaký delší text, tak v něm pak pravopisné chyby doslova nevidím. To dovedu až potom, když si ho přečtu po nějakém delším čase. A stejně tak je to i s komentářema na internetech.  

Tudíž, než napíšete nějaký komentář, zkuste se zastavit a převalovat ho v hlavě pár minut. Obzvláště, týká-li se to věcí, které vás rozčilujou.

Ano, vím že to není snadný a sám s tím celkem problémy.

No a pak je tady ta empatie. S tou mám taky občas problémy, nebudu dělat, že ne. Dobrá ukázka je, že ve střední části tohoto textu jsem chtěl původně použít výraz "Nebuď kretén." a až pak jsem si uvědomil, že by mě za tohle v levičácké bublině asi úplně nepochválii. 🙂

Jenomže tu empatii je potřeba mít na obou koncích onoho pomyslného telefonu - jak na té straně, která zrovna mluví, tak na té straně, která právě poslouchá. Vždycky je totiž potřeba si uvědomovat, že se ta druhá strana se prostě jenom snaží (teda pokud se snaží).

Je velmi snadné snadné podlehnout nějakým nedorozuměním nebo nějaká nedorozumění vyvolat. Vyzkoušel jsem za vás a to mnohokrát.

K tomu bych měl ještě poslední myšlenku, které se mezi námi programátory říká Postelův zákon (poprvé ho totiž formuloval Jon Postel, jeden z průkopníků internetu). Myšlenka je to úplně prostá a ačkoliv byla původně myšlena pro komunikaci mezi počítači, stejně dobře jde použít na mezilidskou komunikaci: Buď vždy konzervativní v tom, co vysíláš, a liberální v tom, co přijímáš.

Ano, jsem si vědom toho, že to má svá úskalí, na druhou stranu je to docela dobrý způsob jak se se všema hned nerozhádat a jak komunikovat v podstatě s kýmkoliv, když je to potřeba.

(psáno na základě flamu ve Zdemes)

slovodne 5.4.2021 17:46:57

Javor / blues / Moloko / Okc / medvěd

(záznam pro 22.3-28.3)

- ve středu jsem nahrával zvuky kolejnic, které se pak zrovna hodily Š-ovi
- ve Čt jsem viděl koncert pro Javor, v Pá vynikající bluesové vystoupení
- J- mě dokopala k tomu, abych si založil účet na seznamce a příjemně mě to tam překvapilo
- dále jsem se v Pátek odpoledne nabíjel archivním živákem skupiny Moloko a podařilo se mi přitom odhalit a opravit záhadnou chybu v pracovním kódu
- v So jsem šel k pomníčku protifašistických bojovníků, v Ne zase k bývalým muničákům (čti v lese jsem vytočil 26km)

- odvrácená strana věci byla, že se mi postupně horšila nálada a pes, který způsobil v Po velkou hnědou katastrofu
- v Ne pak umřel Krychlič
+ v Mnichovicích se objevil medvěd!
+ 52-herz whale

slovodne 22.3.2021 21:53:50

zajímavá / Cyber Music Studio

(záznam pro týden 15.-21.3)

tento týden byl především ve znamení programování Cyber Music Studia. Po večerech jsem (s pivem v ruce) naprogramoval víc, než přes den v práci.

Jinak:

- na začátku týdne jsem si udělal pořádek v samplech
- pak jsem komunikoval s Jay
- pes měl bohužel čím dál větší zácpu
- začínám být influencer - Jakub Horák mi ukradl nápad
, respektive ukradl fotku (tučňáky), kterou já jsem v roce 2017 ukradl na polském internetu a v rámci stěhování vyplavala z
- ■■■■■ se ptala, proč nesdílíme postel, když už teda sdílíme hudební vkus*
- viděl jsem několik velmi wholesome videí, doporučuju začít "How I asked EVERY country's embassy for flags"
- o víkendu jsem se málem zapletl do flamewaru ve Zdemes, ale nakonec jsem si spravil náladu okružní procházkou kolem Dobříše (v trase Nosferatu - knihovna - Billla - lom - větrník)

* * *

+ jestli chceš být něčím zajímavá, nauč se hrát na piáno
+ Zoom Escaper
+ nemůžeš mít v jedné písničce hardrock, socialistický realismus a post punk...
Gromyka: podržte mi Brežněva

slovodne 22.3.2021 21:52:39

MUŽE CHRÁNÍ PŘED NÁKAZOU DEPRESE A ÚZKOST??? WTF!!!

Protože mám čas a chci nějak přispět vědě, vyplňuji občas různé dotazníky ohledně vy-víte-čeho. Mě to stojí jenom pár minut a vědcům to přidá další řádek do statistických tabulek.
    
Občas mě tyhle dotazníky pobaví (věděli jste, že může být vedlejší příznak vy-víte-čeho zvýšená chuť na sex?), občas rozesmutní (když si uvědomím, že jsou lidé, kteří reálně nebudou mít kvůli epidemii co do hrnca) a občas se při tom vyplňování praštím do čela se slovy "no, ty vole!".

Naposledy mě takhle zvedl ze židle dotazník Pokusných králíků, respektive text na jeho samotném konci, kde trochu prozrazovali výsledky:

> Muže chrání před nákazou deprese a úzkost (asi ti úzkostní více dodržují opatření). Riziko infekce naopak zvyšuje saunování a sport; obojí plus otužování a pobyt v přírodě však zároveň snižuje závažnost onemocnění.

Milí Pokusní králíci
, nevím, jestli vám ten text vygeneroval nějaký automat (v tom případě bych vám to asi odpustil) nebo to napsal nějaký skutečný člověk ale  - ty vole - tohle je zcela exemplární záměna korelace a kauzality!

Před nákazou nechrání deprese. Ne, to fakt ne! To jen člověk v depresích zůstává doma a tak nemá příležitost kde se nakazit.

Může to být dokonce i naopak - to, že člověk důsledně dodržuje opatření, způsobí že je zalezlý doma a sleduje zprávy, až mu to všechno začne lézt na mozek a začne z toho mít úzkosti a deprese. Been there, done that.

A deprese a úzkosti fakt nechcete!  Úzkosti a deprese totiž docela spolehlivě zkracují život o ± 10 let a výrazně zvyšují riziko sebevraždy. To za to fakt nestojí!

Něčím mi to připomíná měření hustoty zalidnění pomocí mapy benzínek. Jo funguje to, ale vlastně naopak - jistě, ve městech je víc benzínek, ale ty jsou tam kvůli lidem, ne naopak!

Stejně tak mají vyšší riziko onemocnění sportovci a uživatelé sauny, ale to čistě z toho důvodu, že se více (a blíže) potkávají s lidmi. Deprese a úzkosti jsou pak tedy čistě jenom proxy data toho, jak se člověk potkává s ostatními, nikoliv něco jako protilátka. Jenom blbá korelace.

slovodne 22.3.2021 21:50:35

MŮJ OSOBNÍ KLÍČ K PROBLÉMU TRANSFOBIE

Všechno to začalo tím, že si Mladí Piráti změnili název na Mladé Pirátstvo, aby byli více inkluzivní. Budiž, já si úplně nemyslím, že by tohle nějak hodně pomáhalo, ale to je spíš diskuze na samostatnou úvahu[1], takže to dneska prostě vezmem jako fakt. Konec konců - demokraticky si to odhlasovali, tak to my venku (mimo Mladé Pirátstvo) prostě musíme respektovat.

Problém je v tom, že vyhřezla střeva internetů a diskuze pod tímto příspěvkem (a na několika dalších místech) se začaly plnit tím... no obsahem střev. Předsedkyně Mladého Pirátstva je totiž trans[2] a to, společně se změnou názvu, přilákalo do komentářů všechny transfoby z celé české kotliny.

Hele, to že někomu občas ujede původní jméno nebo špatný rod, to se dá celkem pochopit. Ale dělat to systematicky? To už zavání blbostí[3] nebo zlým úmyslem.

Ale sdílet mem, kde se doslova píše "rodiče tě pohřbí pod tvým pravým jménem"? To už je těžce přes čáru, na ban a vůbec - vrať se zpátky do žumpy a už se nikdy nevracej!

* * *

Mohlo by se zdát, že je to jenom nějaký ojedinělý incident. Ale není - na internetech se totiž rozlezla věc zvaná "super straight". To má být sexuální orientace, která spočívá v tom, že vás nepřitahují trans lidé. Jako každá správná sexuální orientace i tohle má svou grafiku - černožluté vosí schéma a loga, z nichž některá vypadají spíše na Division Wallonien než na sexuální orientaci.

Stopa vede na 4chan[4] a i když nechci, musím těm trollům, co za tím stojí, vyslovit uznání - takhle kvalitní trolling jsem už hodně dlouho neviděl.

Diskuze, která se kolem toho vede je totiž vlastně docela zbytečná, když si uvědomíte jednu podstatnou věc - to, jestli vás někdo přitahuje nebo nepřitahuje, totiž nezáleží na tom, zda je muž nebo žena, tlustej nebo hubenej, černej nebo bílej, ale prostě na té dané konkrétní osobě. Ano - věci co jsem jmenoval výše v tom hrajou svou významnou roli, to ne že ne - ale vždycky nakonec záleží na konkrétním protějšku.

* * *

Když jsem se nad tím zamyslel, spočítal jsem si, že znám přibližně tři trans lidi. Proč píšu přibližně? No to je právě ten klíč - znám těch lidí víc, ale nejsem si jistý, zda se do této konkrétní škatulky ještě počítají. Neznám dost podrobností, ale to vlastně vůbec nevadí - k tomu abych s těmito lidmi mohl nějak komunikovat/koexistovat tuhle informaci totiž vůbec nepotřebuju!

Jistě, když si něco sexuálně začnete s nějakým trans člověkem, tak věci začnou bejt hodně divoký, jak ostatně nejlíp ilustruje skeč[5] původní autorky termínu superstraight.

Ale pro nás ostatní by to asi mohlo skončit jedním memem: (který teď fakt nemám čas hledat) jsou na něm dveře záchodů, na nich jakási podivná postavička kentaura s trojzubcem v ruce a nápis "kdokoliv - hlavně si mejte ruce!"[6].

Hele, jasný, já chápu, že konzervativní mozky nezpracujou 72 pohlaví. Já taky nejsem úplně fanoušek svévolného a zcela nesystematického vymýšlení termínů, ale to je sakra vážně takovej problém přemýšlet o lidech individuálně a bez předsudků?

* * *

Poznámky pod čarou:

[1] - ta úvaha jednoho dne přijde a bude o pojmenování "master" a "slave" v počítačovém světe
[2] - schválně nepíšu trans žena, protože jsem si dost dlouho jsem si pletl "following" a "followers" a je mi naprosto jasné, že bych napsal špatnou variantu - a ano - musel jsem si vygooglit tu správnou variantu. Lidi co vymýšlí pro opačné významy podobná slova by se nad sebou měli zamyslet!
[3] - taková ta babička na pískovišti, která řekne "nezlob holčičku" poté, co byla před pěti minutama opravena, že to dítě s dlouhými vlásky je chlapeček
[4] - viz https://www.snopes.com/fact.../super-straight-nazis-4chan/
[5] - viz https://twitter.com/robintran04/status/1368313128417521664
[6] - v originále je to "whatever", což je spíš cokoliv, ale to se v češtině u lidí nepoužívá

slovodne 15.3.2021 19:28:42

munice

(záznam pro 8.-14.3.2021)

- během týdne se objevovaly nekrology Lou Ottense
- v Po postla jistá rumová víla jistou odhalenou fotku, tato se vracela jako delay
- v Út jsem sám vyvolal venting středu, ptal jsem se jak to ostatní dávaj
- ve St se konečně podařilo přeprat jeden velký úkol v práci
- ve Čt jsem konečně viděl na vlastní oči, eh monitor, konrádku Jay
- v noci jsem komunikoval s Krnovem
- v Pá si chtěla Základna povídat
- v So mě čekal tour de obchody
- v Ne jsem měl uklízecí den, potom jsem si stihl udělat pořádek v počítači a ještě objevit nové úseky lesa
- v Papežovi se našla munice

slovodne 8.3.2021 19:19:01

italo disco / Sněžka

(záznam pro 1.-7. března)

tenhle týden nebyl ani jednoznačně špatný ani jednoznačně dobrý, vypadalo to asi takhle:

- v Po jsem čekal na hovor s Jay
- v Út jsem si stěžoval telefonicky Cizí holce na život, vesmír a tak vůbec
- ve St mě přepadl náhlý spánek
- ve Čt jsem si osvojil Italo disco
- v Pá jsem se opil černým pivem, protože jsem toho všeho měl plný brejle
- v So jsem šel na Hradec, ale zakufroval, tak jsem skončil na Stožci
- večer jsem pak zkoušel vysílat techno, došlo ale k spektakulárním chybám na vysílači (a navíc mě vyhlásila Základna, že vysílám nepořádek)
- v Ne jsem došel až na lokální Sněžku

slovodne 1.3.2021 19:52:09

chaos & RIP Daft Punk & Zrádci

(záznam pro 22.-28. února)

Horák: Vláda vede proti občanům hybridní informační válku.

záznam z venting středy:

1) zavedli povinný respirátory.
2) dělají nějaký další veletoče, asi chystaj hyperlockdown (nevím - už jsem zavřel poklop a nesleduju)
3) musím se držet židle, abych nekomentoval statusy kamarádů rouškobijců
4) rozčiluje se nad tím máma, což znamená, že mi posílá odkazy na články z novinek
5) o to horší to je, že když se nad tím zamyslíte, tak řešení korošitu existuje a dokonce se i ví jak na to
6) už začalo období "venku je hezky a já tu musím sedět doma a programovat weby"
7) ségra si potřebuje koupit boty, což pochopitelně nejde
8) jak v tom všem sakra má člověk fungovat?

+ jo a rozpadli se Daft Punk, aby toho nebylo málo

* * *

Nicméně: O víkendu jsem si celkem odpočinul a navíc jsem objevil skvělé lokace pro natáčení postapokalyptického sci-fi (bývalé palebné pozice raketového vojska a opuštěný letní tábor). Viděl jsem skvělou detektivku Zrádci od Viktora Tauše, už dlouho mě takhle nechytl seriál.

Mám docela nadějnou věc na nadcházející víkendy - území naší obce pokrývá slušnou část brdských Hřebenů, takže nadcházející víkendy budu moc zcela legálně chodit po horách.

+ Viktor Tauš: Jen živá kultura může vyvážit mediální komunikaci strachu z pandemie
+ nevím, co mají v Kolumbii ve vodě, ale kromě geniálního Filmmakera tam mají neméně geniální Elu Minus
+ už vím, jaký obal použiju, až nahraju a vydám kazetu minimálního techna...
+ Slavíme! Je tu mezinárodní den EBM

slovodne 1.3.2021 19:49:23

VIRY BYCH DO DEBAT O ROUŠKÁCH VŮBEC NETAHAL

Tak mě zase naštvala vláda, tentokrát tím, že zavedli povinné respirátory (nebo dvojitou jednorázovku).

Nic se tím totiž nezmění, akorát to nám, uživatelům látkových roušek, trochu stíží život[1]. Jinak vše zůstane při starém:

1) ti, co na roušky kašlalali, na ně budou kašlat dál
2) lidi, co nosili jednorázovku celý rok, budou nosit dvě jednorázovky... celý rok (ohohó - jaký překvapení!)
3) lidi, co dělali cosplay ebola huntera, budou dál dělat cosplay ebola huntera (akorát možná přejdou na lepší atombordel)

Že jsou dvě jednorázový roušky lepší než jedna? Jistě, ale přibližně stejný zlepšení poskytuje i kombinace látková rouška a šála, látkovka a plexisklo nebo šest metrů VZDUCHU místo obvyklých tří.

Povinné respirátory mohou rodinu stát přes dva tisíce měsíčně. Hm... Promiňte, ale tohle skoro vypadá jako spiknutí výrobců praček a ponožek... eh.. teda... chtěl jsem říct spiknutí výrobců roušek a respirátorů.

Konspirační teorie vykládají pandemii jako spiknutí elit proti obyčejným lidem[2]. Bylo by skvělý je zamést pod koberec jako blábol, kdyby elity každým svým krokem nedávaly najevo, že je to pravda. Hospody jsou zavřené zatímco parlamentní restaurace vesele jede dál[3]. Lidi se smiřují s tím, že nebude dovolená, zatímco si elity dál vesele cestují po světě[4]. Skalní bohemáci koukají na fotbal doslova přes plot, zatímco si papaláši sedí ve VIP koutku na tribuně.

Vy volové - kdybyste mezi sebou měli na tý tribuně aspoň rozestupy, tak neřeknu ani popel! Proč se asi ty stadiony zavíraj?! (hlava v dlaních výraz naprostého zoufalství)

V souladu s převládajícím individualistickým myšlením se na začátku pandemie objevily články, které nastalou situaci popisovaly jako příležitost. A skutečně - je to skvělá příležitost pro spammery (kteří mi teď nabízejí roušky místo obvyklé viagry), pijavice na státním rozpočtu (viz TARDIGRAD INTERNATIONAL CONSULTING s.r.o.) a autoritáře, kteří chtějí s vaničkou vylejt i dítě. Ale jakou příležitost v tom má vidět třeba člověk, který provozuje třeba obchod s obuví někde na maloměstě a nemá ani webové stránky?

Já sám osobně jsem na tom ve skutečnosti dobře. Jako ajťák můžu bez problémů pracovat z domova a prakticky jedinná věc, která se nově mění je, že budu muset se psem nosit jednorázovku/respirátor. A to se nakonec poddá.

Ale stejně to pro mě je poslední kapka do poháru trpělivosti (po celém tom předcházejícím cirkusovém vystoupení). Docela teď mám chuť jít na nějakou demonstraci, jenom je tam na můj vkus holt moc cizích lidí bez roušek. (opět hlava v dlaních a výraz naprostého zoufalství)

Viděl bych to asi takhle:

- (některý) opatření - špatný
- vláda - velký špatný
- ko-vy-víte-co - vyhubit jako naštovice
- lidi bez empatie - zhyňte v pekle a už se nevracejte
- očkování a testování - dobrý
- věda všeobecně - velký dobrý
- muzikanti a lidi, co postujou kočky na internet - díky! Díky vám jsem to všechno přežil!

PS: vzkaz pro rouškovou a respirátorovou mafii - vás fakt živit nehodlám! Syntezátorová mafie by pak neměla co žrát...

=== čára ===

Poznámky pod čarou:
[1] - a bude mě to stát cca 420 Kč za měsíc, za předpokladu, že budu používat jednorázovky
[2] - viz https://www.snopes.com/fac.../canada-global-reset-plan-leak/
[3] - ano, vím, že parlamentní restaurace je technicky vzato to samé jako závodní jídelna šroubárny v Horních Kovohutích, která taky může mít otevřeno
[4] - hranice jsou otevřeny, stačí tedy najít stát, kde vás zrovna ubytujou, pak negativní PCR test a čau - uvidíme se v Dubaji!


slovodne 1.3.2021 19:48:28

obleva

(záznam pro 15.-21. února)

- v pondělí jsem nahrál katolické techno
- konečně se oteplilo, takže jde chodit na výlety (a hned jsem o víkendu vytočil 17km - cestou k mostku a do Trnové)
- koupil jsem si novou hračku do nahrávacího studia (Uno synth)
- seznámil jsem se tu s jednou sympatickou konrádkou (Jay)

slovodne 16.2.2021 16:46:06

JAK SE ZBAVIT "SPOLUVINY"?

V neděli jsem (navzdory všem doporučením) jel do Prahy a měl jsem sraz s jedním ze svých blízkých. Na Petříně sáňkovaly děti a chvílema to vypadalo docela jako normální stav.
    
Byla zima, celkiem jsem promrznul, ale citelně to zlepšilo můj duševní stav. Tím mi to trochu připomnělo podzimní čundr - tehdy jsem zase strašně promoknul, ale žil jsem z toho asi měsíc. Bylo to v době, kdy se pomalu začínala zvedat druhá vlna, akorát jsme to zatím nevěděli jistě.

Člověk si samozřejmě chce tyhle drobné prohřešky proti lockdownu nějak obhájit. Na jednu stranu je jasné, že jsou užitečné, dost možná i nutné, na druhou stranu je jasné, že kdyby se to stalo pravidlem, tak se opatření můžou jít klouzat. Slyšíme to všude - korona se šíří, bo lidi nedodržujou opatření. Nelezte ven - lockdown kvůli vám bude do skonání světa!

No a pak vidíme jak si politici a známe osobnosti odfrčí tu na šumavské lokálky (Havlíček), tu na hory (Hollan a Zandl), tu do Dubaje (Ludwig a Babišová). Nějak moc kognitivní disonance na mou hlavu.

Jak zlegalizovat tyhle malé prohřešky proti lockdownu se stalo klíčovou nevyřešenou otázkou už během první vlny, teprve teď jsem ale přišel na to, jak se zbavit té "spoluviny": Prostě si přestaňme pokládat otázku "kdo za to může?". Ta otázka je nesmyslná. Její zodpovězení úlevu nepřinese a virus stejně na žádnou morálku nehraje a nikdy nehrál.

Nemá smysl řešit, zda dostatečně dodržuju opatření, když nemám FFP8 respirátor, ale jen trapnou látkovou roušku, kterou si navíc neustále sundávám, abych se mohl vysmrkat (nebojte - to jen chronická rýma, kterou jsem měl dávno předtím než nějaký kovid vůbec existoval). Podstatné je, že se aspoň snažím. A to je přesně to, o co jde.

Pokud chcete nějak pomoct, aby to konečně skončilo, stačí:

1) (v rámci možností) dodržovat opatření
2) (opět v rámci možností) pomáhat těm, kterým nějak uškodily opatření a/nebo kovid
3) snažit se z toho všeho mezitím nezbláznit a pomáhat v tom i ostatním
4) obrnit se trpělivostí - zdá se že kovid je do velké míry sezónní onemocnění - můj (zcela nekvalifikovaný) odhad konce lockdownu je jaro

A to je všechno. Žádné hashtagy, hádání se v diskuzích nebo politické kotrmelce vlastně nejsou netřeba.

slovodne 16.2.2021 16:45:18

Ampun Bang Jago & větrný mlýn

(záznam pro 1.-14.2)

Všechno sešlo - únava po stěhování, zátež z počasí, zátěž z politicko-epidemiologické situace, nějaký špatný vzpomínky, osamělost a do toho stres v práci a pes má průjem. Tudíž
    
Svět okolo mezitím řešil Trempské memíky, sáňkaře na Petříně a nějaké další věci, které odmítám chápat.

Aspoň v pátek jsem se naštval a začal vymýšlet článek o kyberutopii, než jsem ho ale napsal, tak jsem chytnul slinu a spustil mobilní verzi Kysela. V Ne jsem se pak viděl se Včelkou a byl jsem poprvé v PRG.

Druhý víkend jsme šli s Mudlou k větrnému mlýnu.

+ hrálo Ampun Bang Jago a reggae z kazet
+ nově se místo houslových klíčů budou kreslit kočky. Zde je prototyp
+ Simpsonovi předpověděli vy-víte-co? Ále, podržte mi brátwurst... To už předpovídal německý katastrofický film Die Hamburger Krankheit v roce 1979!


slovodne 1.2.2021 11:14:07

první týden v novém městě

(záznam pro 23.-31.1)

- o víkendu pes ukázal, že jsme si problémy přivezli sebou
- v Po jsem měl vyřizování na úřadě, odpoledne jsme šli na výlet k hradišti
- na začátku týdne jsem měl tvůrčí přetlak
- postupně mě ale střídání počasí, procházek se psem, práce a nekonečného přívalu špatných zpráv začaly ubíjet, výsledkem bylo, že jsem prospal víkend

svět mezitím řešil:

- gamestop
- tiktok strakovky
- možná ještě něco dalšího

+ jinak předchozí týdny se nesly též ve znamení flamewarů (o očkování a tak vůbec), levičácké memové skupiny, bernieho sedícího všude a shitloadů sněhu

slovodne 1.2.2021 11:13:35

STĚHOVÁNÍ BĚHEM PANDEMIE

Jak možná někteří víte/tušíte, právě jsem se stal obětí stěhování Stěhování během pandemie je zvláštní zážitek. Viděl bych na tom jednu podstatnou výhodu a jednu podstatnou nevýhodu.

Nejdřív ta výhoda - při stěhování na vy-víte-co naprosto zapomenete. Řešíte krabice, pytle, věci, co byly na světle božím naposledy za panování Barracka Obamy, a vůbec - kam to všechno dáte a jak to všechno stihnete? Na nějakého Babiše nebo strach z budoucnosti pak zcela zapomenete. Vlastně je to svým způsobem docela osvobozující.

A teď ta nevýhoda - po stěhování se chcete vrátit do normálu, ale to nejde. Žádný normální svět nezůstal.

A vy pak sedíte v pokoji, kolem vás hromady nevybalených krabic a vy máte pocit, že se okolní svět v době, kdy jste se nedívali, zbláznil.

* * *

Severák: přestěhuje se
náhodný týpek provozující v okolí (nového bydliště) hospodu: friend request
jako kvalitní stalking, to se musí nechat! Za mě palec hore!

slovodne 22.1.2021 17:25:39

stěhování

(psáno 22.1)

předchozí tři týdny byly ve znamení stěhování. Samotné přesuny narvaného stěhovacího auta proběhly ve dvou termínech a to:

- sobota 16.1
- čtvrtek 21.1 (kdy jsme večer převezli psa a už přespali v Dobříši)

jinak se tyto týdny nesly ve znamení černých pytlů, krabic, zametání, vyhazování a majora Zemana. Okolní svět byl poněkud odložen k ledu.


slovodne 13.1.2021 00:06:09

mor / útok na kapitol / 11 krabic

(záznam pro 4.1-10.1)

- pak mě na začátku týdne sejmul nějaký mor, tak jsem se omezil na práci z domova
+ algoritmus youtube je možná zlo, nicméně dokud přináší japonský funk, stojí to za to
- pak se mi konečně podařilo sestříhat demo morčecího synťáku - https://www.youtube.com/watch?v=iuJsUzlYTeQ
-
pak proběhl útok na kapitol
- vzpomněl jsem si na itch.io a oprášil Vlak ve 4.20
- v sobotu se mi podařilo rozpoutat flamewar na téma "Hvězdy a jehly"
- v neděli jsem si sbalil svých pět švestek, éh - 11 krabic

slovodne 13.1.2021 00:05:46

morče / silvestr / očkování

(záznam pro 28.12-3.1)

- na konci roku jsem vyvíjel guinea-synth
- v Po jsem přišel na to jak udělat automatické spuštění
- v Út jsem udělal case z lega
- ve St a ve Čt jsem (poprvé) diskutoval o očkování
- proto taky nebylo silvestrovské vysílání připraveno
- v Pá jsem natáčel video demo, jeho stříhání mělo zabrat čas
- v Ne jsme byli převzít klíče v Dobříši

* * *

JEŠTĚ K TOMU OČKOVÁNÍ
Uvědomil jsem si, že je ještě jedna věc, která u mě hraje významnou roli k mému vztahu k současnému očkování a tou je reklama.
Od přírody mám velkou nedůvěru k reklamám a když vidím nějakou reklamu, automaticky se v mé hlavě spouští majáček "pozor, tady s tebou někdo chce vyjebat". Tento pocit je obzvláště silný, jde-li o reklamu, která se snaží působit na city.
Mě nezajímá, že koupí myčky na nádobí přispívám na štěňátka. Mě zajímá co ta myčka umí, kolik vody a elektřiny sežere a kolik mě bude stát.
No a stejný je to u toho očkování: Na mě nemůžou fungovat kampaně, který hrajou na city. To je jasný, protože jsem si už před čtrnácti dny přečetl post pana XY, který navrhoval jak by taková kampaň měla vypadat a v tom létáčku je ve výsledku napsáno přibližně to, co bych tam sám napsal, kdybych to měl já za úkol vyrobit ten letáčekt.
Ba naopak dokonce hrozí, že když to s tím hraním na city přeženete, tak se mi z všeho toho patosu udělá špatně a budu si chtít spravit chuť nějakou Českou Sodou. Koukám na tebe Ministerstvo Zdravotnictví a Špatné Poezie!
Ano, vakcína je možná světýlko na konci tunelu, ale mě je naprosto jasný, že ten tunel bude ještě zatraceně dlouhej a klikatej. A je to v pořádku, počítá se s tím.
Asi jsem fakt divnej, ale mě spíš uklidní přibalovej letáček k vakcíně, kde popisujou jak to napíchali do nebohejch potkanů, než to, že si někdo změní profilovku na "nechám se očkovat" nebo kýčovitý obrázky z fotobanky s kýčovitýma popiskama o naději.


slovodne 12.1.2021 23:47:14

Můj rok 2020

Blíží se konec roku, tak je na čase dělat ohlédnutí zpět.
Já sám bych rok 2020 přirovnal k takovému tomu dni, kdy přes noc náhle napadne sníh - stojíte ráno na zastávce, autobus nikde, silničáři taky nikde a zastávka je plná nasraných promrzlých lidí, kteří se ptají: Tak co teda jako bude? Mám jít do práce nebo ne? A kde jsou sakra silničáři? Vždyť to přece včera v televizi říkali, že bude sněžit!

Pokud bych měl na letošku hledat nějakou výhodu, tak bych řekl, že to byl velmi poučný rok ale paradoxně nás hodně naučil hlavně o normálním provozu světa. To má svou logiku - pokud mě něco naučily Vteřiny před katastrofou a čtení závěrečných zpráv Drážní Inspekce, tak je to právě fakt, že k odhalení příčiny průmyslové havárie/železniční nehody musíte nejprve poznat, jaký je normální stav a až potom si všimnete odchylek, které vedly ke katastrofě.

Mě samotného letos překvapilo mnoho věcí. Netušil jsem například:

- že vůbec existuje něco takového jako "párty kýbl"
- že se lidé opravdu chodí flákat do nákupních center
- jak moc nadoraz (co se týká prachů) jede gastro a kultura
- jak moc jsou některý části naší společnosti křehký
- že jsou Babiš a spol. takový lamy (čekal jsem je o něco schopnější)

- že se naučím takovou spoustu nových nechutných podrobností o virech, fungování imunitního systému, vakcínách a o tom, jak číst statistiky, obzvláště jsou-li na nich exponenciály

Za sebe mohu říct, že jsem rokem 2020 vlastně proplul relativně v pohodě. Kovid jsem (pravděpodobně) neměl a ani opatření se mě vlastně zas tak moc
nedotkla.

Co bych si přál do roku 2021? Předně abych zvládnul stěhování, které mě v lednu čeká. Pak bych chtěl zlepšit dvě věci, které mě během roku trápily:

1) IZOLACE. Já vím, trápila celej svět, ale já s tímhle mám problém už delší dobu. Už jsem udělal nějaké kroky, které pomohly, ale bude na tom ještě práce jako na kostele. A rok 2020 mi v tom fakt nepomohl.

2) (dále to co bych nazval) KONZISTENCE. Poslední dobou mám s tímhle velký problém například při psaní povídek - nedokážu nic dopsat, protože hrozně rychle opustím nápad a jdu dělat zase něco jiného. Dělám spoustu věcí, ale nějak je nedokážu dotáhnout do konce do větších celků a už vůbec se mě neptejte na moje marketingové oddělení - to bych rovnou vyházel. Na druhou stranu - milión rozdělaných věcí znamená, že je na čem stavět. Otázka je ovšem co.


slovodne 27.12.2020 16:51:45

konjunkce / Vánoce / vysílání

(záznam pro 21.-27.12)

- v Po byla konjukce Saturnu a Jupiteru a "oficiálně" začínal věk Vodnáře
- na to konto jsem zkoumal koncept věku vodnáře pro Vysílání
- viděl Strach a hnus v Las Vegas
+ z dnešních internetů: Koncept herečky je rafinovaný způsob jak mučit herečky.
- ve Čt byl Štědrý den, do kterého jsem se probudil po odpoledním vysílání (na téma Věk vodnáře)
- musím říct, že jsem se necítil ani trochu "vánočně"
- v Pá šly na řadu "české šedé kočky" a docela to odpovídalo mojí náladě
- v So šel "duhový speciál", volal jsem se S. a večer jsme hráli Krycí jména
- teď v Ne je uklízecí (a údržbový) den

* * *

saturn a jupiter: z pohledu země se potkávají ve vzdálenosti 1/5 měsíčního disku
počasí: (troll face) zataženo, žádný pozorování nebude 😃
ezo lidi: (už poněkolikátý) zahajujou věk vodnáře
severák: celý den pohybuje se po křivce ezo-holky-na-instáči, wikipedie, astronomický weby, astrologický weby a zpět a stěžuje si, jakej je v těch definicích bordel...

slovodne 27.12.2020 16:45:57

nový začátek / Zvezdy / dárek / Zodiac

(záznam pro 14.-20.12)

- v Po byl astrologicky vhodný den tak jsme jeli podepsat smlouvu do Dobříše (respekitve takhle se to jenom sešlo)
- byli jsme hned za kretény, protože se nám povedlo se nechat zamknout v zámeckém parku, naštěstí tam byla nepřehlédnutelná zkratka přes zeď
- Molchat Doma vydali video Zvezdy
- v Út se konal firemní "večírek", zároveň ten den byla na Shellce mrtvola
- jinak byl zjevně nezajímavý týden, kdy jsem pracoval a bylo mi blbě
- akorát v Pá jsem jel do PRG vytisknout dárek
- stejně tak netuším, co jsem dělal o víkendu, asi hodně spal

* * *

byla rozluštěná Zodiacova 340 šifra - na to konto jsem o tomhle tématu viděl pár videí a po čase si opět pustil Zodiaca jako film


slovodne 13.12.2020 23:40:47

SOTM / sraz s K. / Dobříš / Přelet

- v Po začal týden hnědou nadílkou od doge
- v Út se konal SOTM
- ve St a Čt jsem byl v PRG
- ve St jsem viděl Total Recall, ale pak mě přepadla depka, kterou uhasil až mistr Foone
- ve Čt mi málem odpadl sraz (bo korona), do toho celý den blbnul messenger, prostě apokalypsa. Nakonec jsem se s K. sešel a procházeli jsme se po Letné. Do hospody jsme se nedostali, bo bylo plno a zavírali. Pak jsem stihnul vlak směr Dobříš a doma se dozvěděl, že se tam možná budeme stěhovat.
- v Pá začal Přelet nad loutkářským hnízdem
- v So jsem konvertoval Soječkárnu na nahrávací studio a nahrával návody na Volcu, večer jsme sledovali (loutkový) Krvavý román
- Ne trochu překazila poslaná smlouva, teď jdu koukat na Klub rváčů

+ Z historického hlediska je absolutním nesmyslem, že Himmler nosil lennonky, takže, logicky vzato, Lennon nosil himmlerky.
+ „Šalom,“ pozdravil vlk. - „Ufff,“ vydechla úlevou prasátka.

* * *

čtu článek o "návratu" gramodesek. Doslova tam píšou "gramofonová deska je totiž jediný formát, který nezkopírujete". Hm... to bych se na to podíval.
A samozřejmě - stačilo zadat do youtube odpovídající dotaz a už se koukám na borce, který si (v rámci nějakého uměleckého projektu) řeže gramodesky z prazdných cédéček na vlastnoručně sestrojené mašině...

slovodne 13.12.2020 23:40:29

sníh / Nespeky / Caustic

(záznam pro 30.11-6.12)

- v PRG jsem byl v úterý a v pátek
- ve St se konalo kvartální pivo, tentokrát online
- ve Čt byla totální sněhová apokalypsa, ale my jsme byli drsní a jeli na prohlídku domu do Nespek
- v Pá jsem byl na návštěvě u S&N. N už se mě (poněkolikáte)
- akorát večer měl pes ueberzápcu
- většinu So jsem v únavě prospal, potom večer hrál DX5
- v Ne jsem zrpvpzňoval Caustic na vypůjčeném chytrotelefonu
- večer týden zakončila partie Krycích jmen s Petrem a spol

* * *

YouTube je stejně pořád docela demokratická platforma. O tom mimo jiné svědčí to, že vám našlapaný hudební podkres pro páteční dopoledne nezprostředkují slavní DJové ve vyprodaném klubu, ale nějaký náhodní poláci středního věku v panelákovém obýváku...


slovodne 1.12.2020 10:13:39

návštěvy

(záznam pro 23.-29.11)

tento týden se nesl ve znamení dvou věcí:

1) návštěv A a M (ve St, So a Ne)
2) prudkého poklesu nálady, který dosáhl vrcholu v pátek, kdy jsem (po nasrání psem) v podstatě nebyl schopen fungovat

- jinak v út a čt jsem byl v kanclu
- o víkendu jsem začal programovat věci, na které jsem předtím neměl čas

* * *

jinak v Ne se konala Horečka Václava Hraběte a věšáky opět spadly (stabilních 80 diváků).


slovodne 1.12.2020 10:13:25

blitzkrieg

(záznam pro 16.-22.11)

- na začátku týdne probíhal blitzkrieg
- dokonce jsem si kvůli tomu musel vzít dovolenou
- ve čtvrtek se situace urovnala a došlo na výpověď dohodou
- v Pá jsem byl poprvé v novém kanclu
- o víkendu tu byla Aňa
- v neděli jsem byl na loutkárně


slovodne 16.11.2020 00:13:48

JAK JSEM SI VYROBIL SYNTEZÁTOR

Jak asi už víte, zajímám se o elektronickou hudbu. To má pro mě jednu zcela zásadní nevýhodu - všechny ty kouzelný krabičky jsou docela drahý zboží, na který v současnosti spíš nemám prachy. V šuplíku se mi ale válelo nepoužité Raspberry Pi, tak jsem si jednoho dne řekl - co kdybych si z něj postavil syntezátor?

Adopt, adapt and improve!

To jsem si řekl už na jaře, ale až teď na podzim jsem se k tomu dostal (po drobném zdržení kdy jsem koupil špatné kabely). A tradá - za jedno nedělní odpoledne a jeden pondělní večer je funkční syntezátor na světě. Vlastně to ani nebylo zas tak složitý postavit a můžete to taky zkusit, hlavní ingredience jsou:

- Raspberry PI
- dvouřádkový LCD displej
- otočný přepínač se stiskem
- kniha z edice Oko (slouží k uchycení otočného přepínače, je možno použít např. černou lepící pásku)
- USB MIDI klávesy
- nějaký ty kabely
- software na oživení (dodám)

Celá ta sranda vyjde přibližně na 3000 Kč, ale dá se výrazně ušetřit, když použijete součástky, které už máte (což jsem udělal já). Funguje to skvěle - na klávesy hrajete, otočným přepínačem nastavujete zvuk podle popisu na displeji a Raspberry vyluzuje roztodivné zvuky.

No
ještě na tom bude práce jak na kostele. Mimo jiné na to potřebuju vyrobit (asi 3D vytisknout) nějakou krabičku, aby se tím (po Koroně) dalo lépe chlubit v Synth library.

slovodne 16.11.2020 00:13:09

Volca / střelnice

(záznam pro 9.11.-15.11.)

- Česká Pošta příjemně překvapila a Volca v Po objednaná v Út dorazila
- ve St večer jsem sledoval Slam poetry
- ve Čt vyděsila Základna jakousi SMSkou, večer jsem volal s Krysomyšinkou
- pátek třináctého v roce 2020 pochopitelně znamená, že svět se v prdel obrací... na druhou stranu - Molchat Doma vydali nové album
- nevím jak u vás ve městě a v obchoďákách, ale náš vesnický obchod dneska poprvé vyvěsil světelné řetězy. Apokalypsa oficiálně začala!
- v So jsem šel na výlet ke střelnici, po cestě se mi setmělo, tak jsem bloudil v lese za Sloupem
+ viděl jsem Foxy Brownovou
- v Ne se konal rodinný oběd a porada

slovodne 16.11.2020 00:12:46

Maruška / blacksploatation / Mlýny / synťák

(záznam pro 2.11.-8.11.)

- v Po předávala Maruška byt
- v průběhu týdne jsem se neúspěšně věnoval hudbě (např. cover verzi Der Mussolini)
- viděl jsem Black Dynamite a Mlýny (divadla Sklep)
- někdy v průběhu týdne proběhl incident s balkónem
- v So jsem volal s Brnem
- v Ne jsem si konečně našel čas a sestavil jsem synťák z morčete
- soundtrackem života je Alexandr Robotnick

slovodne 2.11.2020 12:13:39

kopr / Sedmá rota / Berberian sound studio / metro

(záznam pro 26.10-1.11)

Na začátku týdne šla moje nálada (opět) do kopru. Zkoumal jsem, zda jsem jarní lockdown zvládal lépe a došel jsem k závěru, že spíše ne.  Jinak:
    
- na začátku týdne jsem postupně viděl všechny tři díly Sedmé roty
- ve středu jsem v rámci státního svátku sbíral (respektive spíš fotil) houby
- ve čtvrtek jsem odpo byl v PRG v práci a u S.
- v pátek jsem viděl Berberian sound studio
- v So a Ne jsem odpočíval, prohlížel plány pražského metra a vymýšlel povídku

see more...

login