slovodne 12.4.2021 22:44:47

bagrista / animace / UFO / lesní jezírka

- jeden zlej článek mi v Ne večer připomněl věci, který jsem už nikdy nechtěl řešit
- vlivem toho a nedělního pohřbu domácího mi celkem skáče nálada
- uvědomuju si, jak mi vlivem lockdownu nevimkolikátého týdne šíleně atrofujou komunikační funkce
- sestře umírá notebook a celkově technika předvádí docela shitfest
- někomu se rozjela mánie 🙁
- píseň "Smrt, láska, chcaní" celkem přesně vyjadřuje mou náladu

* * *

- v rámci nějaké filmové mánie jsem se začal učit dělat krátké animace
- podařilo se mi vyřešit nějaké dlouho zaseklé technické potíže (čti mj. vlastní CSS pro Kyselo)
- svůj hudební program jsem naučil celkem povedený zvuk varhan a pak ukládat nahraný zvuk - k nahrávání mi už teda stačí jen ten můj program (tohle je další velkej technickej pokrok)
- o víkendovém výletu jsem objevil několik lesních jezírek/rybníčků a teď pořádám konkurz na víly

+ ve Čt jsem začal komunikovat s Már...
+ v pá volala S a bohužel měla samé scamy
+ Bagrista, který pomohl uvolnit Suezský průplav, čeká na proplacení přesčasů
+ An Interview With the Man Who Keeps Uploading My Feet to WikiFeetseverak 12.4.2021 15:39:46

The Healing Power of JavaScript

For some of us—isolates, happy in the dark—code is therapy, an escape and a path to hope in a troubled world.


severak 12.4.2021 14:22:00

Revealed: the Facebook loophole that lets world leaders deceive and harass their citizens

A Guardian investigation exposes the breadth of state-backed manipulation of the platform


severak 9.4.2021 00:46:42

Bagrista, který pomohl uvolnit Suezský průplav, čeká na proplacení přesčasů - Novinky.cz

Když Suezský průplav 23. března zablokovala kontejnerová loď o velikosti mrakodrapu, po Abdalláhu Abdalgavádovi jako jediném řidiči rypadla v blízkém okolí se sháněl jeho nadřízený. V tu chvíli ještě 28letý muž netušil, že ho čeká několik dní, kdy bude pracovat téměř bez přestávky i 21 hodin denně. Abdalgavád, který svou obětavou prací významně přispěl k obnovení dopravy v Suezském průplavu, stále čeká na proplacení přesčasů, sdělil serveru Business Insider.slovodne 5.4.2021 17:49:47

heliskiing / Sychrov / pohřeb / Velikonoce

(záznam pro 29.3.-4.4)

- komunikační kanály uvízly jak Ever given v Suezu a já ani nevím proč
- udělalo se hezky, takže všechna mládež pobíhá po venku v párech a ve skupinkách
- já tu doslova nikoho neznám (čti jedinná kontaktní osoba se odstěhovala do Brna než jsem se sem přistěhoval), tak tu smutně chodím s bráníkem v ruce
- se smrtí Kellnera začala soutěž "kdo ze sebe udělá většího debila na internetu" (aspoň, že Palička v ní docela zaskóroval)
- taky začal (už pravidelný) festival focení náplavky dlouhým objektivem a hlášení o promořování (ne, tam bych se fakt nanakazil ani kdybych chtěl)
- no závěr už začalo "venku je tak hezky a já musím pracovat" období
- umřel domácí, v St jsem se to dozvěděl a v Ne jsem byl na posledním rozloučení

- na druhou stranu byl týden zkrácený (bo Velikonoce), čehož jsem v Pá využil k výletu do Sychrova a přes Nový rybník zpět
- v So jsem pak střídavě spal a ponocoval
+ další dávku deprese mi v Ne večer dodal tenhle článek

slovodne 5.4.2021 17:48:23

LIMITY KONCEPTU SAFE SPACE A POSTELŮV ZÁKON

Vždycky mi něco nesedělo na konceptu safe space. Nikdy jsem o tom ale víc nepřemýšlel, tak jsem nevěděl co přesně. Až teď mi došlo, že v tom konceptu je jedna opravdu veliká zrada a hned vám vysvětlím kde:

Jak možná víte, provozuju pro pár lidí jednu malou sociální síť. A protože rád dělám věci jednoduše, mám asi jenom tři pravidla, z nichž to nedůležitější doslova zní: "Don't be a dick!"

Do češtiny bych to (pro nedostatek vhodnějších termínů) přeložil asi jako "Nebuďte zmrdi!". A právě tohle pravidlo se krásně hodí pro vysvětlení toho problému se samotným konceptem safe space.

Když něco deklarujete jako safe space, dalo se to pochopit jako pověšení cedule "Nejsme zmrdi.". Problém spočívá v tom, že to vlastně není pravda - všichni jsme totiž tak trochu zmrdi a navíc každý jiným způsobem, aby to bylo zajímavější.

Přesnější text té cedule by tedy měl být "Snažíme se nebýt zmrdi." nebo ještě lépe "Jsme trochu zmrdi, víme o tom a snažíme se nebejt zmrdi.".

Klíče k té snaze jsou dva - empatie a sebereflexe a ani jedno z toho není vůbec jednoduchá věc.

Sebereflexi jde nejlépe ukázat na příkladu pravopisných chyb - když napíšu nějaký delší text, tak v něm pak pravopisné chyby doslova nevidím. To dovedu až potom, když si ho přečtu po nějakém delším čase. A stejně tak je to i s komentářema na internetech.  

Tudíž, než napíšete nějaký komentář, zkuste se zastavit a převalovat ho v hlavě pár minut. Obzvláště, týká-li se to věcí, které vás rozčilujou.

Ano, vím že to není snadný a sám s tím celkem problémy.

No a pak je tady ta empatie. S tou mám taky občas problémy, nebudu dělat, že ne. Dobrá ukázka je, že ve střední části tohoto textu jsem chtěl původně použít výraz "Nebuď kretén." a až pak jsem si uvědomil, že by mě za tohle v levičácké bublině asi úplně nepochválii. 🙂

Jenomže tu empatii je potřeba mít na obou koncích onoho pomyslného telefonu - jak na té straně, která zrovna mluví, tak na té straně, která právě poslouchá. Vždycky je totiž potřeba si uvědomovat, že se ta druhá strana se prostě jenom snaží (teda pokud se snaží).

Je velmi snadné snadné podlehnout nějakým nedorozuměním nebo nějaká nedorozumění vyvolat. Vyzkoušel jsem za vás a to mnohokrát.

K tomu bych měl ještě poslední myšlenku, které se mezi námi programátory říká Postelův zákon (poprvé ho totiž formuloval Jon Postel, jeden z průkopníků internetu). Myšlenka je to úplně prostá a ačkoliv byla původně myšlena pro komunikaci mezi počítači, stejně dobře jde použít na mezilidskou komunikaci: Buď vždy konzervativní v tom, co vysíláš, a liberální v tom, co přijímáš.

Ano, jsem si vědom toho, že to má svá úskalí, na druhou stranu je to docela dobrý způsob jak se se všema hned nerozhádat a jak komunikovat v podstatě s kýmkoliv, když je to potřeba.

(psáno na základě flamu ve Zdemes)

slovodne 5.4.2021 17:46:57

Javor / blues / Moloko / Okc / medvěd

(záznam pro 22.3-28.3)

- ve středu jsem nahrával zvuky kolejnic, které se pak zrovna hodily Š-ovi
- ve Čt jsem viděl koncert pro Javor, v Pá vynikající bluesové vystoupení
- J- mě dokopala k tomu, abych si založil účet na seznamce a příjemně mě to tam překvapilo
- dále jsem se v Pátek odpoledne nabíjel archivním živákem skupiny Moloko a podařilo se mi přitom odhalit a opravit záhadnou chybu v pracovním kódu
- v So jsem šel k pomníčku protifašistických bojovníků, v Ne zase k bývalým muničákům (čti v lese jsem vytočil 26km)

- odvrácená strana věci byla, že se mi postupně horšila nálada a pes, který způsobil v Po velkou hnědou katastrofu
- v Ne pak umřel Krychlič
+ v Mnichovicích se objevil medvěd!
+ 52-herz whale

severak 4.4.2021 21:19:51

TFW NO GF. Zoufalí mladí muži chtějí něco cítit

Dokument o osamělých mladících ukazuje krizi smyslu ve společnosti po konci dějin. Vztahy, média, drogy, ekonomika, ironie – nic nefunguje, jak by mělo.


severak 4.4.2021 13:32:46

Sample Packs

Sample packs.


severak 26.3.2021 15:27:10

I Like That The Boat Is Stuck

I know it's bad that the boat is stuck, but I like that the boat is stuck.


severak 25.3.2021 11:28:50

Soma Laboratory Lyra-8

Soma Laboratory’s Lyra-8 may force you to reconsider everything you think you know about synthesizers.slovodne 22.3.2021 21:53:50

zajímavá / Cyber Music Studio

(záznam pro týden 15.-21.3)

tento týden byl především ve znamení programování Cyber Music Studia. Po večerech jsem (s pivem v ruce) naprogramoval víc, než přes den v práci.

Jinak:

- na začátku týdne jsem si udělal pořádek v samplech
- pak jsem komunikoval s Jay
- pes měl bohužel čím dál větší zácpu
- začínám být influencer - Jakub Horák mi ukradl nápad
, respektive ukradl fotku (tučňáky), kterou já jsem v roce 2017 ukradl na polském internetu a v rámci stěhování vyplavala z
- ■■■■■ se ptala, proč nesdílíme postel, když už teda sdílíme hudební vkus*
- viděl jsem několik velmi wholesome videí, doporučuju začít "How I asked EVERY country's embassy for flags"
- o víkendu jsem se málem zapletl do flamewaru ve Zdemes, ale nakonec jsem si spravil náladu okružní procházkou kolem Dobříše (v trase Nosferatu - knihovna - Billla - lom - větrník)

* * *

+ jestli chceš být něčím zajímavá, nauč se hrát na piáno
+ Zoom Escaper
+ nemůžeš mít v jedné písničce hardrock, socialistický realismus a post punk...
Gromyka: podržte mi Brežněva

slovodne 22.3.2021 21:52:39

MUŽE CHRÁNÍ PŘED NÁKAZOU DEPRESE A ÚZKOST??? WTF!!!

Protože mám čas a chci nějak přispět vědě, vyplňuji občas různé dotazníky ohledně vy-víte-čeho. Mě to stojí jenom pár minut a vědcům to přidá další řádek do statistických tabulek.
    
Občas mě tyhle dotazníky pobaví (věděli jste, že může být vedlejší příznak vy-víte-čeho zvýšená chuť na sex?), občas rozesmutní (když si uvědomím, že jsou lidé, kteří reálně nebudou mít kvůli epidemii co do hrnca) a občas se při tom vyplňování praštím do čela se slovy "no, ty vole!".

Naposledy mě takhle zvedl ze židle dotazník Pokusných králíků, respektive text na jeho samotném konci, kde trochu prozrazovali výsledky:

> Muže chrání před nákazou deprese a úzkost (asi ti úzkostní více dodržují opatření). Riziko infekce naopak zvyšuje saunování a sport; obojí plus otužování a pobyt v přírodě však zároveň snižuje závažnost onemocnění.

Milí Pokusní králíci
, nevím, jestli vám ten text vygeneroval nějaký automat (v tom případě bych vám to asi odpustil) nebo to napsal nějaký skutečný člověk ale  - ty vole - tohle je zcela exemplární záměna korelace a kauzality!

Před nákazou nechrání deprese. Ne, to fakt ne! To jen člověk v depresích zůstává doma a tak nemá příležitost kde se nakazit.

Může to být dokonce i naopak - to, že člověk důsledně dodržuje opatření, způsobí že je zalezlý doma a sleduje zprávy, až mu to všechno začne lézt na mozek a začne z toho mít úzkosti a deprese. Been there, done that.

A deprese a úzkosti fakt nechcete!  Úzkosti a deprese totiž docela spolehlivě zkracují život o ± 10 let a výrazně zvyšují riziko sebevraždy. To za to fakt nestojí!

Něčím mi to připomíná měření hustoty zalidnění pomocí mapy benzínek. Jo funguje to, ale vlastně naopak - jistě, ve městech je víc benzínek, ale ty jsou tam kvůli lidem, ne naopak!

Stejně tak mají vyšší riziko onemocnění sportovci a uživatelé sauny, ale to čistě z toho důvodu, že se více (a blíže) potkávají s lidmi. Deprese a úzkosti jsou pak tedy čistě jenom proxy data toho, jak se člověk potkává s ostatními, nikoliv něco jako protilátka. Jenom blbá korelace.

slovodne 22.3.2021 21:50:35

MŮJ OSOBNÍ KLÍČ K PROBLÉMU TRANSFOBIE

Všechno to začalo tím, že si Mladí Piráti změnili název na Mladé Pirátstvo, aby byli více inkluzivní. Budiž, já si úplně nemyslím, že by tohle nějak hodně pomáhalo, ale to je spíš diskuze na samostatnou úvahu[1], takže to dneska prostě vezmem jako fakt. Konec konců - demokraticky si to odhlasovali, tak to my venku (mimo Mladé Pirátstvo) prostě musíme respektovat.

Problém je v tom, že vyhřezla střeva internetů a diskuze pod tímto příspěvkem (a na několika dalších místech) se začaly plnit tím... no obsahem střev. Předsedkyně Mladého Pirátstva je totiž trans[2] a to, společně se změnou názvu, přilákalo do komentářů všechny transfoby z celé české kotliny.

Hele, to že někomu občas ujede původní jméno nebo špatný rod, to se dá celkem pochopit. Ale dělat to systematicky? To už zavání blbostí[3] nebo zlým úmyslem.

Ale sdílet mem, kde se doslova píše "rodiče tě pohřbí pod tvým pravým jménem"? To už je těžce přes čáru, na ban a vůbec - vrať se zpátky do žumpy a už se nikdy nevracej!

* * *

Mohlo by se zdát, že je to jenom nějaký ojedinělý incident. Ale není - na internetech se totiž rozlezla věc zvaná "super straight". To má být sexuální orientace, která spočívá v tom, že vás nepřitahují trans lidé. Jako každá správná sexuální orientace i tohle má svou grafiku - černožluté vosí schéma a loga, z nichž některá vypadají spíše na Division Wallonien než na sexuální orientaci.

Stopa vede na 4chan[4] a i když nechci, musím těm trollům, co za tím stojí, vyslovit uznání - takhle kvalitní trolling jsem už hodně dlouho neviděl.

Diskuze, která se kolem toho vede je totiž vlastně docela zbytečná, když si uvědomíte jednu podstatnou věc - to, jestli vás někdo přitahuje nebo nepřitahuje, totiž nezáleží na tom, zda je muž nebo žena, tlustej nebo hubenej, černej nebo bílej, ale prostě na té dané konkrétní osobě. Ano - věci co jsem jmenoval výše v tom hrajou svou významnou roli, to ne že ne - ale vždycky nakonec záleží na konkrétním protějšku.

* * *

Když jsem se nad tím zamyslel, spočítal jsem si, že znám přibližně tři trans lidi. Proč píšu přibližně? No to je právě ten klíč - znám těch lidí víc, ale nejsem si jistý, zda se do této konkrétní škatulky ještě počítají. Neznám dost podrobností, ale to vlastně vůbec nevadí - k tomu abych s těmito lidmi mohl nějak komunikovat/koexistovat tuhle informaci totiž vůbec nepotřebuju!

Jistě, když si něco sexuálně začnete s nějakým trans člověkem, tak věci začnou bejt hodně divoký, jak ostatně nejlíp ilustruje skeč[5] původní autorky termínu superstraight.

Ale pro nás ostatní by to asi mohlo skončit jedním memem: (který teď fakt nemám čas hledat) jsou na něm dveře záchodů, na nich jakási podivná postavička kentaura s trojzubcem v ruce a nápis "kdokoliv - hlavně si mejte ruce!"[6].

Hele, jasný, já chápu, že konzervativní mozky nezpracujou 72 pohlaví. Já taky nejsem úplně fanoušek svévolného a zcela nesystematického vymýšlení termínů, ale to je sakra vážně takovej problém přemýšlet o lidech individuálně a bez předsudků?

* * *

Poznámky pod čarou:

[1] - ta úvaha jednoho dne přijde a bude o pojmenování "master" a "slave" v počítačovém světe
[2] - schválně nepíšu trans žena, protože jsem si dost dlouho jsem si pletl "following" a "followers" a je mi naprosto jasné, že bych napsal špatnou variantu - a ano - musel jsem si vygooglit tu správnou variantu. Lidi co vymýšlí pro opačné významy podobná slova by se nad sebou měli zamyslet!
[3] - taková ta babička na pískovišti, která řekne "nezlob holčičku" poté, co byla před pěti minutama opravena, že to dítě s dlouhými vlásky je chlapeček
[4] - viz https://www.snopes.com/fact.../super-straight-nazis-4chan/
[5] - viz https://twitter.com/robintran04/status/1368313128417521664
[6] - v originále je to "whatever", což je spíš cokoliv, ale to se v češtině u lidí nepoužívá

severak 20.3.2021 23:57:18

Webaudio Experiences

Experiences with the webaudio API, additive and subtractive synthesizer simulations, programming, samples, samplelibrary


severak 19.3.2021 15:01:45

Sound Design in Web Audio: NeuroFunk Bass, Part 1

I listen to a lot of music, and my tastes are eclectic, to say the least. I also spend a lot of time tinkering with and composing music, both in Web Audio and in FL Studio – enough time, at least, that I think I can identify and appreciate really intricate


severak 18.3.2021 19:11:32

doodad

## Build Setup


severak 18.3.2021 15:51:14

Pivo jako smíření. Český umělec vystavuje obrázky všech piv, která vypil během pěti měsíců epidemie

Ve výloze pražského knihkupectví Xao v Krymské ulici si můžete během dalšího měsíce prohlédnout uměleckou práci Tadeáše Poláka nazvanou Projekt pivo. Stovky obrázků ve výloze zachycují všechna piva, která vypil od června do listopadu minulého roku.

slovodne 15.3.2021 19:28:42

munice

(záznam pro 8.-14.3.2021)

- během týdne se objevovaly nekrology Lou Ottense
- v Po postla jistá rumová víla jistou odhalenou fotku, tato se vracela jako delay
- v Út jsem sám vyvolal venting středu, ptal jsem se jak to ostatní dávaj
- ve St se konečně podařilo přeprat jeden velký úkol v práci
- ve Čt jsem konečně viděl na vlastní oči, eh monitor, konrádku Jay
- v noci jsem komunikoval s Krnovem
- v Pá si chtěla Základna povídat
- v So mě čekal tour de obchody
- v Ne jsem měl uklízecí den, potom jsem si stihl udělat pořádek v počítači a ještě objevit nové úseky lesa
- v Papežovi se našla munice

severak 14.3.2021 16:11:04

Karel Janeček » Corona matematicky i lidsky | Názory Aktuálně.cz

Klíčem k racionálnímu přístupu k současné pandemii je stanovení správné tzv. účelové funkce, kterou si lze představit jako náš cíl. Smysluplná účelová funkce je maximalizovat...


severak 12.3.2021 11:37:20

Komentář: Změnil jsem názor na koronavirus. Proč je to tak těžké? - Seznam Zprávy

Nebezpečí, jaké tu posledních 30 let nebylo? Před rokem jsem si to o novém koronaviru rozhodně nemyslel. Pak přicházely nové informace a já udělal to, co se v době sociálních sítí neodpouští. Změnil jsem názor.


severak 12.3.2021 11:01:31

Titulky článků často lžou. Na vině není internet, ale obchodní model médií, říká analytik Šlerka

Australský profesor psychologie Ullrich Ecker zkoumal v sérii studií publikovaných v Journal of Experimental Psychology: Applied moc titulku. Zjistil, že nadpis může zásadně ovlivnit, co si z článku zapamatujeme. „Dominantní roli pro konzumaci zpravodajství hrají pro mladou generaci sociální sítě. Zhruba 50 procent těchto uživatelů si informaci bere z náhledu, tedy z titulku, krátkého perexu a fotky,“ popisuje analytik Josef Šlerka. Jak nás tedy titulek dokáže ovlivnit?severak 9.3.2021 12:13:12

Rok s covidem v kultuře: Máme-li přežít, potřebujeme akceschopnost a kolektivní snahu

from https://a2larm.cz/2021/03/rok-s-covidem-v-kulture-mame-li-prezit-potrebujeme-akceschopnost-a-kolektivni-snahu/


slovodne 8.3.2021 19:19:01

italo disco / Sněžka

(záznam pro 1.-7. března)

tenhle týden nebyl ani jednoznačně špatný ani jednoznačně dobrý, vypadalo to asi takhle:

- v Po jsem čekal na hovor s Jay
- v Út jsem si stěžoval telefonicky Cizí holce na život, vesmír a tak vůbec
- ve St mě přepadl náhlý spánek
- ve Čt jsem si osvojil Italo disco
- v Pá jsem se opil černým pivem, protože jsem toho všeho měl plný brejle
- v So jsem šel na Hradec, ale zakufroval, tak jsem skončil na Stožci
- večer jsem pak zkoušel vysílat techno, došlo ale k spektakulárním chybám na vysílači (a navíc mě vyhlásila Základna, že vysílám nepořádek)
- v Ne jsem došel až na lokální Sněžku

see more...

login