Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/users/strajt9/svita.cz/web/kyselo/lib/sparrow.php on line 196 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/users/strajt9/svita.cz/web/kyselo/lib/sparrow.php on line 1169 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/users/strajt9/svita.cz/web/kyselo/lib/sparrow.php on line 1169 {{ all blogs }}
severak 17.3.2023 12:00:50

Something Pretty Right: A History of Visual Basic | Retool

How Visual Basic became the world’s most dominant programming environment, its sudden fall from grace, and why its influence is still shaping the future of software development.
severak 14.3.2023 17:13:04

Josef Charvát a jeho doba

Čtvrtek, 12. března 1953 Včera jsem měl v poledne pavlovovský seminář. Celkem je to všecko nekonečně nudné. Už mi několikátý rok dokazují, že...


severak 14.3.2023 11:17:09

How not to design a UI library

I write stuff about math, simulation, graphics, gamedev, and programming.


slovodne 12.3.2023 18:20:45

Valentýn / výročí války / knihovna / graph paper / atd

(záznam pro 13.2-19.2)

- odvysílal jsem speciál k Valentýnu
+ Feri stáhnul volební video, protože zestárlo jak mlíko v průchodu...
- v pá jsme slavili narozeniny Ježíška
- o víkendu jsem nejel na loutkárnu a Budulínek se obešel beze mě bo jsem měl mor

(záznam pro 20.2-26.2)

- bylo výročí války
- zařídil jsem si kartičku do knihovny
- internet vyhrála Bollywoodská verze Beatles
- o víkendu jsme s Mudlou byli za babičkou
- v Ne jsem odvysílal protiválečný speciál
- implementoval jsem prototyp graph paperu

(záznam pro 27.2.-5.3)

- v Po jsem byl v SL
- v Út jsem měl sraz s Már před tím než šla do divadla
- ve St jsem byl na technech v Acidu
- ve Čt - fotil jsem konjunkci
- o víkendu jsme hráli Karkulku

(záznam pro 6.3.-12.3)

- v Út jsem se viděl se S.
- ve St byla poslechovka u Soni (Timbre Timber)
- řešila se umělá inteligence...
- o víkendu jsem jel za babičkou, tentokrát s Aňou (zatímco byla Rajchlova demoška)

severak 12.3.2023 01:37:56

r/Android - Samsung "space zoom" moon shots are fake, and here is the proof

5,006 votes and 701 comments so far on Reddit
severak 3.3.2023 13:03:28

What drum machines can teach us about artificial intelligence | Aeon Essays

As AI drum machines embrace humanising imperfections, what does this mean for ‘real’ drummers and the soul of music?


severak 3.3.2023 10:29:59

Není všechno zlato, co se AI. Jak mohou konverzační modely změnit média? - Lupa.cz

Vydavatelé a novináři by měli přestat prázdně spekulovat o tom, které žurnalistické profese AI vymaže ze světa, a víc se zaměřit na skutečné problémy a…
severak 2.3.2023 15:39:05

The Epistemic Implications of AI Assistants

Lately, AI assistants based on large language models, such as OpenAI’s ChatGPT, have caused considerable excitement. The general idea is that you supply a problem, such as “here’s my Javascript code, why doesn’t it work?”, or “write two paragraphs about the political views of Bertrand Russell”, and the assistant will happily supply you with a solution. There’s good reason for excitement — these models are technically impressive, and they can certainly help us accomplish certain tasks more easily.


severak 18.2.2023 20:41:32

Introducing the AI Mirror Test, which very smart people keep failing

Chatbots like Bing are software — not sentient.


severak 18.2.2023 17:10:03

From Bing to Sydney

More on Bing, particularly the Sydney personality undergirding it: interacting with Sydney has made me completely rethink what conversational AI is important for.


severak 16.2.2023 17:07:30

Bing: “I will not harm you unless you harm me first”

Last week, Microsoft announced the new AI-powered Bing: a search interface that incorporates a language model powered chatbot that can run searches for you and summarize the results, plus do …


slovodne 14.2.2023 23:57:02

Městec Králové / Tunel pod městem / IKEA / Začarovaná Kašpárek / chřipka

(záznam pro 23.1.-29.1)

- v Út jsem měl sraz s Már a dozvědel jsem se nějaký depresivní věci
- během týdne pokračovalo volební peklo

- o víkendu jsem byl na návštěvě v Městci a pekelně jsem tam vymrzl
- byl to podivný pocit sledovat tam výsledky voleb
- přečetl jsem si Tunel pod městem

+ gřůšť
+ เสียงร้อง และ อารมณ์ ของ Anri สามารถทำให้อารมณ์ของชั้นดีขึ้นมาได้ทุกๆครั้งเลยที่ชั้นได้ฟังเพลงของ


(záznam pro 30.1-5.2)

- v Út jsem po práci byl s Már v IKEA (a bylo to velmi fajn)
- začal jsem programovat převody jednotek pro graph paper

- o víkendu jsme hráli Začarovaného Kašpárka
- Š. onemocněla kovidem, museli jsme to zvládnout bez ní

(záznam pro 6.2-12.2)

- postupně se o mě začala pokoušet chřipka
- ve St jsem (tak) bohužel nemohl dorazit na čtení ve Velbloudovi
- a postupně jsem zmíral na chřipku
- v Pá jsem měl dovolenou, tak jsem řádně spal
- so - řešil se čínský balón a UFO objekty nad USA


+ není pravda, že by Prchal na sociální sítě nechodil. Chodil. To právě byla hrozně surreálná věc - Prchal na Twitteru lajkoval různé náhodné posty mých soudruhů z levicové bubliny. Občas to byly posty o drográch, občas polonahá selfiečka, občas nějaké myšlenky amerického etnobotanika Terrence McKenny. To poslední kdysi i jednou nějak okomentoval (nepamatuju si už ale jak).
Tohle Prchalovo srdčíkování byl takový running joke mojí levicové bubliny a skončilo to přesně ve stylu levice - sporem o podporu státu Izrael. Prchal byl na straně Izraele (a oficiální vládní linie svého chlebodárce) zatímco moje soudružka byla na straně utlačovaných Palestinců (kterým tehdy Izraelská armáda zastřelila nějaký dítě nebo co, už si to nepamatuju).

slovodne 14.2.2023 23:54:15

HESLO OD NACISTŮ? SPÍŠ KNIHA PROTI NACISTŮM! (MASIVNÍ FACEPALM)

Už během prezidentské kampaně jsem zaslechnul informaci o tom, že Petr Pavel převzal heslo na svém plakátu od nacistů. Nevěnoval jsem tomu moc pozornosti, protože když člověk jednou chce pořádek, tak má prakticky garantováno, že u něj někdo nějakou podobnost s nacisty najde. 

Teď mi to ale připomněl jeden kamarád, který okomentoval status poslance za SPD Radka Kotena a tím tak vytáhl na světlo boží, který že citát to má být a ukázalo se, že ta skutečnost je mnohem zábavnější: Doslova je to opsáno z obálky knihy, kterou nacisti pálili!

Skutečně - když se podíváte na obrázek, který Radek Koten sdílel, tak vás to trkne hned na první dobrou a stačí k tomu úplně minimální znalost němčiny - "roman aus dem leben" - vždyť to přece znamená "román ze života"! Když si pak vygooglíte název románu (Ruhe und Ordung) spolu s jménem autora (Ernst Ottwalt) zjistíte, která bije: 

Ernst Ottwalt je literární pseudonym Ernsta Gottwalta Nicolase. Nicolas se narodil 13. listopadu 1901 v obci Zippnow v tehdejším německém Prusku (dnes Sypniewo v Polsku) jako syn luteránského duchovního; studoval na univerzitách v Halle a Jeně; po první světové válce se stal členem Freikorpsu, následně však změnil názor a vstoupil do Komunistické strany Německa a komunistického Svazu proletářsko-revolučních spisovatelů. Zkušenosti z Freikorpsu [pravicové polovojenské organizace] zpracoval v románu Ruhe und Ordnung (Klid a pořádek, 1929). Podílel se spolu s Bertoltem Brechtem na scénáři filmu Kuhle Wampe, roku 1932 vydal knihu Deutschland erwache! Geschichte des Nationalsozialismus (Německo, probuď se! Dějiny národního socialismu), oceňovanou zpětně jako jedna z nejpronikavějších analýz situace v Německu před nacistickým uchopením moci. Nacisté jej zařadili mezi spisovatele, jejichž knihy v květnu 1933 pálili na náměstích německých měst. V temže roce Ottwalt spolu se svojí ženou Waltraut Nicolas, rovněž dcerou evangelického faráře, emigroval přes Dánsko a Československo do Sovětského svazu, kde se oba podíleli na činnosti německého literárního exilu. V roce 1936 sovětská tajná policie oba manžele zatkla. Ernst Ottwald zahynul pravděpodobně roku 1943 v táboře poblíž Archangelsku, jeho ženu sovětské úřady na základě dohody o výměně osob, která byla součástí tajného protokolu paktu Molotov-Ribbentrop, vydaly zpět do Německa, kde byla sice odsouzena za velezradu, ale výpovědi pro gestapo o německém exilu ji uchránily před uvězněním. Po válce publikovala pod pseudonymem a podílela na aktivitách německé evangelické církve. Zemřela roku 1962. 

Toto prosím cituji z "SCHILDBERGER, František. Poetika reportáže [online]. Brno, 2018 [cit. 2023-01-31]", ale pro tohle vědění nemusíte zacházet až do žánru disertačních prací, stačí vám Google Překladač, Wikipedie a trocha času. Ale ten tomu Radek Koten zjevně nevěnoval a tak se stalo, že místo nacistického hesla dal na svůj ilustrační obrázek doslova knihu, kterou nacisti pálili (🤦🤦🤦).

Popravdě by mě ale dost zajímalo, kde na to pan poslanec přišel. Je totiž dost možné, že "Ruhe und Ordung" (Klid a pořádek) skutečně heslo Freikorpsu bylo a Ottwalt (společně s dalším nacisty zakázaným autorem Kurtem Tacholskym) ho pro název svého díla jen převzal, nicméně já to teď nedokážu vygooglit, protože mi do výsledků pořád leze právě ona zmíněná Ottwaltova kniha. Fakt nechápu, jak její existenci mohl pan poslanec Koten takhle přehlédnout.

Ale abyste si nemysleli, že z něj dělám úplnýho blbce - já po nikom nechci znalosti dnes už v podstatě zapomenutých německých meziválečných exilových spisovatelů (o existenci Ottwalta jsem se doslova dozvěděl až dnes) ale sakra - než něco zveřejním, tak si to nejdřív pořádně progooglím, ať nepíšu nějakou píčovinu! Zjistit, že je to taky název románu mi trvalo asi tak pět minut (doslova první odkaz vede na Amazon, kde si zmíněný román můžete koupit), za dalších pět minut jsem měl na monitoru životopis Ernsta Ottwalta (z anglické Wikipedie) a za dalších deset minut jsem ten životopis našel v češtině společně s celou disertační prací o reportážích (kde je sice Ottwalt jenom zmíněn, ale je pravděpodobně to jedinný jeho životopis v češtině na celém internetu). 

Kotenův status má teď přibližně 200 sdílení. Většina lidí ho jen pošle dál bez dalšího komentáře, nicméně jak v komentářích pod původním statusem, tak pod těmi přesdílenými se občas najde někdo, kdo si aspoň dal tu práci to heslo zadat do Googlu. Kéž by takovýhle lidí při příštích volbách bylo víc.

slovodne 14.2.2023 23:53:51

JAK SESTŘÍHAT VLASTNÍ KOMPRO VIDEO

Jak jste možná zaznamenali, na sítích kolovalo video, kde Petr Pavel doslova říká: "Jediná možnost jak dovést situaci do zdárného konce je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát a my to můžeme udělat z náší strany právě tím; že vstoupíme do války s Ruskem". 

Tohle video bylo samozřejmě sestříhané a to celkem odfláknutě, takže vám můžu doslova ukázat, kde ten střih je (viz obrázek).

Novináři, uživatelé Twitteru a nakonec i tým samotného generála celkem rychle přispěchali s originálním videem (které "střihači" posloužilo jako podklad), tak jsem si řekl, že si prakticky vyzkouším, jak těžké je sestříhat podobný fake.

Výsledek? Není to nic těžkého, jde to v pohodě udělat za dvacet minut. 

Ale je to jedna z těch věcí, kterou je těžké udělat pořádně. Já sám nejsem moc spokojen se svou verzí a to tam ani není taková "prohlubeň" jako ve zvuku originálního videa (zato tam mám trochu "mlasknutí"). Asi by to šlo udělat lépe, ale víc času tomu už věnovat nehodlám, už tak jsem tomu věnoval přibližně o dvacet minut víc času, než bych chtěl.

A jak se to teda dělá?

Budete potřebovat:

a) video, ze kterého budete stříhat (můžete stáhnout pomocí Youtube Downloaderu)
b) stříhací program na videa - dále budu psát Kdenlive (který jsem použil), ale je jedno jaký program použijete
c) stříhací program na zvuk - u mě Audacity, ale opět je jedno co použijete

A pak postupujte pomocí následujícího postupu:

1) nejdříve si musíte rozmyslet co kam budete stříhat, pokud někde například najdete Babiše, jak říká "já vám nelžu, já vám říkám pravdu", asi víte co kam máte přesunout
2) potom si dané video otevřete v Kdenlive, vyseknete jen část co vás zajímá a tu pak ještě vyexportujete jenom jako zvukovou stopu
3) tu potom v Audacity pomocí copy & paste sestříháte jak je potřeba
4) aby vám místo, kde se sestříhané stopy stýkají necvakalo, doporučuji konce postupně zeslabit / zesílit (v Audacity např. pomocí Studio Fade Out a Studio Fade In) jako to udělal originální "padělatel"
5) tohle pravděpodobně budete dělat několikrát za sebou, protože je těžký to načasování správně trefit napoprvé (doporučuju si otevřít několik oken Audacity a každý výstřižek si dát do samostatného okna a postupně je kopírovat do toho cílového)
6) zvukovou stopu vložte do Kdenlive, sesynchronizujete ji (aspoň hrubě) s původním videem a původní zvukovou stopu videa odstraňte nebo umlčte
7) vyexportujte a máte virál

Nemusím ale doufám upozorňovat, že podobné "stříhání" je vysoce neetické, v některých případech možná i nelegální. Proto doporučuju ho dělat spíš s humorem, aby váš výsledek připomínal spíš videa České Sody, Mikýře nebo Purna než tohle kompro z Wishe.

severak 11.2.2023 23:23:44

Received Pronunciation: history and changes | Cambridge English

from https://www.cambridge.org/elt/blog/2022/05/25/received-pronunciation-old-new/


severak 8.2.2023 10:43:52

Fundamental Math for Game Developers

Let's review the most important math topics used by game devs, reflect about math education, and discuss techniques that can be used to improve the way we learn new math topics.


severak 7.2.2023 13:29:14

Titivillus

Titivillus was a demon said to work on behalf of Belphegor, Lucifer or Satan to introduce errors into the work of scribes. The first reference to Titivillus by name occurred in Tractatus de Penitentia, c. 1285, by Johannes Galensis (John of Wales). Attribution has also been given to Caesarius of Heisterbach. Titivillus has also been described as collecting idle chat that occurs during church service, and mispronounced, mumbled or skipped words of the service, to take to Hell to be counted against the offenders. He has been called the "patron demon of scribes", as Titivillus provides an easy excuse for the errors that are bound to creep into manuscripts as they are copied.Marc Drogin noted in his instructional manual, Medieval Calligraphy: Its History and Technique (1980), that "for the past half-century every edition of The Oxford English Dictionary has listed an incorrect page reference for, of all things, a footnote on the earliest mention of Titivillus." Titivillus gained a broader role as a subversive figure of physical comedy, with satirical commentary on human vanities...


severak 7.2.2023 10:56:18

Font rendering philosophies of Windows & Mac OS X

Damien Guard on software development, fonts and technology.


severak 7.2.2023 10:50:41

Electronic Babylonian Literature

Tools for hosting and analysing a corpus of cuneiform texts - Electronic Babylonian Literature


severak 3.2.2023 01:55:43

Toolbox — Beautiful Trouble

Dive into the Beautiful Trouble toolbox, an interconnected web of ideas and creative best practices that puts the power of organizing for social change in your hands. Start anywhere and explore…


severak 31.1.2023 09:50:15

Proč Rusové vyvolali globální hysterii z jaderné války? Nejspíš jen potřebovali vyklidit Cherson - VOXPOT

from https://www.voxpot.cz/proc-rusove-vyvolali-globalni-hysterii-z-jaderne-valky-nejspis-jen-potrebovali-vyklidit-cherson/


severak 30.1.2023 00:17:48

MIDIMAN Melody Kit Version 1.0 (130,000 MIDI Files)

from https://archive.org/details/midiman_melody_kit_1.0_2015-06


severak 27.1.2023 15:55:35

The Mystery of the Dune Font

Putting a name to the typeface that defined the visual identity of the science fiction series and its author, Frank Herbert


severak 26.1.2023 13:41:19

Arseny Avraamov - Monoskop

Wiki for Arts and Studies


see more...

login