severak 29.9.2023 20:25:58

Introducing Enhance Music — Begin Blog

Today, the Enhance team is excited to introduce our latest demo app: Enhance Music — a music library and audio player app built with HTML and CSS, and progressively enhanced with a couple pinches of JavaScript. Despite being built as a traditional multipage website, Enhance Music features an audio player that persists across page loads, and some gorgeous interactive UI built entirely with web standards.severak 27.9.2023 11:46:31

How Programming Shapes the Mind

I investigate how and why my behavior changes when coding regularily.severak 26.9.2023 13:59:54

Horizontal scroll on mouse wheel: nothing easier!

Hi Dev! 🙋‍♂️ I've used this easy way for a horizontal scroll a lot and I want to share the code with...


severak 26.9.2023 10:14:02

Animated GIF editor and GIF maker

Easy to use online animated GIF maker and image editor. Upload and edit GIF images for free. Create, crop, resize, reverse, optimize and split animated GIFs, cut and resize videos, WebP and APNG animations.


severak 26.9.2023 10:00:44

FFmpeg - Ultimate Guide | IMG.LY Blog

This guide covers the ins and outs of FFmpeg starting with fundamental concepts and moving to media transcoding and video and audio processing providing practical examples along the way.


slovodne 25.9.2023 21:41:02

DIVO INSTITUTE aneb SKVĚLÁ HUDBA A ZABETONOVANÁ RAKEV

Minulý týden se Johny Násilník postaral o to, aby se zpráva o tom, že byl obviněn ze znásilnění, dostala i k lidem co jinak žijou pod kamenem (jako jsem třeba já). V úplném zárodku jsem sledoval vznikající kauzu a nevěřil vlastnm očím. Nebyl jsem sám - v komentářích pod Násilníkovou "slohovkou" byl i někdo, kdo se domníval, že je to celé jen nějaká mystifikace. 

To mě trochu nahlodalo. Začal jsem tedy goolit věci, co se vygooglit dají (např. článek v časopise A2) a tak jsem se dozvěděl o existenci kapely Divo Institute. Na to abych si je pustil, jsem ale neměl (vzhledem ke kontextu) nervy. Až dneska jsem si na ně vzpomněl a jejich eponymní desku jsem si pustil. A dobře že jsem tak udělal!

Je to skutečně dobrá deska zajímavým způsobem míchající klasický kytarový zvuk s elektronickou hudbou. To samo o sobě nezní nijak převratně - kytary a elektroniku dneska míchá dohromady každej, ale Divo Institute se to podařilo tak, že to zní zároveň velmi originálně a zároveň vám to připomene ledacos od Prouzy přes Malou Bílou Vránu (skladba Šíp), WWWčka až po DAF okořeněný riffem ukradeným přímo od Molchat Doma (na desce to dává smysl).

Minimalistické texty v kombinaci s temnou elektronikou pak připomínají další "kovidovou" desku - Nemoc od Schwarzprior - a musím říct, že celkem dobře vystihují ten mix emocí, který se na nás poslední dobou valí. 

Případné návštěvníky koncertů bych ještě rád varoval před tím, že deska prý zní (jak podle recenzí tak podle samotných členů kapely) výrazně jinak než jejich živé koncerty. Poslech desky vás též nepřipraví na performance některých členů kapely.

A těma koncertama se dostáváme zase zpátky na začátek: Titulek o původním záměru "natočit jednu nesmrtelnou desku a pak se rozpadnout" totiž zestárnul jako svačina ponechaná přes prázdniny ve školní tašce. Co bude dál?  Navzdory tomu, co psali někteří komentující, Násilník pravděpodobně "sedět" nepůjde. Můj osobní odhad je buď podmínka nebo "nic z toho nakonec nebude", protože ani policie ani česká veřejnost prostě zatím neumí takovýhle "mezilidský sliz" zpracovat.

Celá ta situace to připomíná jednu z performance kapely, kdy při jednom z koncertů naplnili "rakev" betonem, aby tak zabetonovali všechny běsy, které jednoho z nich pronásledovali. Jiný z členů kapely k tomu pak v rozhovoru pro rádio Wave doslova řekl: "To mi přišlo neetický nechat tam tu zabetonovanou rakev pořadatelům [aby ji odstranili]".

Člověk si tak po poslechu desky připadá jako pořadatel, který sice zažil perfektní koncert, ale teď neví co se zabetonovanou rakví.


severak 24.9.2023 14:52:35

Usability of Old Computers

I set up a Retro PC recently. One of the reasons I did this is because I was inspired by this thread:
severak 18.9.2023 20:24:46

GroovePizza

Groove Pizza is a playful tool for creating grooves using math concepts like shapes, angles, and patterns. Start working with one of the special pizza presets and add/remove toppings to adjust the groove, or click on the Shape Pizza tab and drag various shapes onto the big circle to play and explore math-inspired grooves. Share your creation on social media, or continue your groove over at the online digital audio workstation at Soundtrap.com.severak 18.9.2023 20:23:43

Funklet

It’s the Funklet.


severak 17.9.2023 10:55:21

Pod čarou: Historie se neopakuje. Seriály i učebnice na to někdy zapomínají - Seznam Zprávy

Při sledování historických filmů občas zažíváme pocit, že naši předkové byli stejní jako my. Mnohem důležitější je ale zdůrazňovat, jak bývaly různé historické etapy až nepříjemně odcizené našemu myšlení a hodnotám.severak 15.9.2023 21:46:50

FlexibeatzII

Free, very easy to use pattern-based music making software


severak 15.9.2023 13:05:01

The AI Detection Arms Race Is On

And college students are developing the weapons, quickly building tools that identify AI-generated text—and tools to evade detection. severak 12.9.2023 00:39:16

https://jameshaydon.github.io/nats-fail/

Some notes about the UK air traffic control meltdown
severak 7.9.2023 20:38:10

Concerning the brilliance of Togawa Jun

This is an extension to Sunday's entry about Hosono-tinged 80s Japanese pop; in a late comment, Mario Campos said I should have included Jun Togawa , the extraordinary, zany 80s diva who's like Catherine Ringer from Les Rita Mitsouko, Cindy Lauper, Nina Hagen, Hanayo and Bjork all rolled into one.…


severak 7.9.2023 16:01:55

Surviving disillusionment

Engineers don't have a daily ritual that reminds us why we got into the field. Without a ritual, the drudgery creeps closer and the vision of the monastery recedes.

severak 5.9.2023 15:34:19

Engineering

Hey There! My name is Vega, and I’m glad you’re here! I know there are plenty of tutorials and ways to learn online, be it on YouTube, SkillShare, or online classes provided for free by various universities. The difference here is I’ve tried to cut out the boring parts, make things a bit more entertaining than a textbook, and drenched the content in my own personal opinion that has been built up by my experiences.


severak 5.9.2023 15:25:22

GitHub - robhagemans/hoard-of-bitfonts: turns out I like bitmap fonts

turns out I like bitmap fonts. Contribute to robhagemans/hoard-of-bitfonts development by creating an account on GitHub.


severak 30.8.2023 09:57:14

How easy is it to paralyze the Polish railroad? Let's find out!

In recent days, there has been a peculiar "trend" of emergency stopping of trains using radio-stop signals. Not for the first time and probably not for the last, but this time the situation is interesting in that there is an ongoing war abroad, and various politicians are trying to "connect" themselves to these actions with their speeches, often speaking untruthfully. So, let's see what the reality is. I just woke up from hibernation... What actually happened? In the past few days, "someone" maliciously caused…


see more...

login