severak 29.9.2020 09:42:14

How do I remove the first 300 million lines from a 700 GB txt file on a system with 1 TB disk space?

How do I remove the first 300 million lines from a 700 GB text file on a system with 1 TB disk space total, with 340 GB available?  (My system has 2 GB of memory.)  The answers I found use sed, tail,


severak 29.9.2020 00:17:21

Neo-Nazis Are Using Climate Change to Recruit Young People

As the effects of climate change intensify, ecology is "playing a bigger role in fascist ideology across the board."


severak 28.9.2020 19:49:57

Internet je lidské právo

Asi jen málo lidí na planetě umí tak hbitě vyhledávat informace na síti jako Audrey Tang. Když ji člověk pozoruje s vědomím, že dříve byla hackerka,…


severak 28.9.2020 16:51:16

Photo Exclusive: Hidden From The Nazis, Murdered Jewish Artist's Trove Of Paintings Discovered In Prague House

Two years after an art treasure with a harrowing backstory was uncovered in the walls of a Prague house, the holder has gone public with the historic scale of the discovery.


severak 27.9.2020 19:45:45

Jan Beránek: Je čas otevřít novou diskusi: jak v krizi pracovat pro lepší svět

Svět se už nevrátí do stavu, v němž byl na konci letošního února. Občanské hnutí, které příchod krizí, jako je ta dnešní, předvídalo, selhalo v tom, že teď nemá připravenou strategii, jak v ní účinně pracovat. To je třeba změnit.


severak 25.9.2020 10:42:17

"World's first Bluetooth cassette player" Kickstarter BUSTED!

from https://www.youtube.com/watch?v=WVylfRhIA7o


severak 23.9.2020 17:57:58

Small tech
severak 21.9.2020 16:08:20

Novičok přežijete, jen když si na něj pouze sáhnete. Jako Navalnyj, říká jeden z otců jedu Vladimir Ugljev

Do čeho byl oblečený, když s ním před 30 lety pracoval? Proč neví, jak novičok páchne? V jakém skupenství je jed nejpřívětivější a kde ho sehnat? O tom jsme si povídali po dobu 14 dnů během několika neustále přerušovaných rozhovorů s ruským chemikem, který stál u zrodu této bojové látky, Vladimirem Ugljevem.


severak 20.9.2020 20:58:14

Legenda o hrdinném lipenském potápěči padla. Jeho útěk byl řízenou akcí StB

Záhada českého potápěče, který měl těsně před sametovou revolucí podplavat Lipno a za dramatických okolností utéct do Rakouska, má konečně své rozuzlení. Hrdinský čin, o kterém ve své době psala nejen rakouská, ale i světová média, byl ve skutečnosti kompletně zinscenovaný Státní bezpečností. Z m...


slovodne 20.9.2020 16:13:08

STRČTE SI TU EROUŠKU...

Možná jste už zaznamenali, že vyšla nová verze aplikace eRouška. Nevím jak ve vaší sociální bublině, ale v té mé na ní upozorňoval skoro každý, až to skoro u některých lidí hraničilo s vnucováním a měl jsem nutkání napsat... No... No to, co jsem napsal do mírně bulvárního nadpisu tohoto článečku.
Nakonec jsem si ale vzpomněl na článek kritizující podobné trasovací aplikace [1], který mi visel v nepřečtených záložkách, tak jsem se pustil do takového menšího průzkumu, jak vlastně tyhle trasovací appky fungují a co jim je vytýkáno.
Nejprve jak funguje: Velmi zjednodušeně - když si takovou eRoušku nainstalujete, vygeneruje vám v telefonu náhodný identifikátor (např. ABC - samozřejmě je to mnohem delší). Ten aplikace potom ukazuje přes Bluetooth ostatním eRouškám, poznamenává si jejich identifikátory a podle síly signálu odhaduje jejich vzdálenost. Takže ve vašem telefonu pak je např. záznam, že jste předevčírem byli asi půl hodinky ve společnosti eRoušky DEF, která od vás byla asi metr daleko (lidsky řečeno - DEF seděl přes uličku v autobuse). Systém je navržen tak, abyste nemuseli věřit provozovateli (v tomto případě Ministerstvu zdravotnictví), což znamená, že výše uvedená data nikdy neopustí váš telefon.
Ovšem když výše zmíněný DEF onemocní koronou, tak s pomocí hygieny odešle na server eRoušky svůj identifikátor a vám pak jeho identifikátor dorazí v aktualizaci v jakémsi seznamu nemocných. Aplikace je navržená tak, že nemůžete zjistit, o koho konkrétně jde a tento údaj nemá ani hygiena. Jen se vám zobrazí notifikace, že jste se setkali s rizikovou osobou.[2]
No a teď k těm výtkám[1] - v podstatě jsou tři:
Trasovací aplikace používá málo lidí a k čemu mi pak je taková aplikace, když ji nemají ostatní? K tomu, aby nám pro boj s koronou stačila pouze takováto aplikace, by ji podle výzkumu Oxfordských vědců muselo mít nainstalováno 60% až 80% všech obyvatel[3]. To se ale rozhodně neděje - i na Islandu, kde je obdobná aplikace velmi rozšířená, ji má jen 38% obyvatel[4]. U nás by to, dle stejného zdroje, měla být jen pouze necelá 3%! To by se s novější verzí (která tolik nežere baterku) mohlo zlepšit, ale teprve uvidíme, jak to vlastně bude.
Druhá výtka se týká samotného principu fungování podobných aplikací - odhad vzdálenosti přes bluetooth je - slušně řečeno - pořád jenom odhad. Každý, kdo někdy řešil, proč nedosáhne wifi z kuchyně do obýváku, asi tuší, odkud vítr vane - ve hře je celá řada faktorů jako jsou překážky na trase, stav zařízení, jeho antény a baterie, ale i konkrétní značka telefonu[5]. Vývojářům eRoušky se musí nechat, že zveřejnili popis vypočtu vyhodnocování rizikovosti setkání[6], bohužel asi ale není možné zjistit, co tohle "nastavení" (v případě vašeho telefonu) vlastně znamená.
Poslední výtka se týká nemožnosti vypočtení efektivity používání takovýhle trasovacích aplikací. Vzhledem k tomu, že jsou tyto aplikace navrhovány s ohledem na soukromí uživatelů, není dost dobře možné zjistit, kolika případům koronaviru vlastně předešly[7]. Nějaké statistiky o používání si vede i eRouška[8], ale tyto údaje není možné navázat na konkrétní výskyty koronaviru (respektive lidi), takže jsou v porovnáním se statistikami hygieny jen velmi orientační.
Já sám eRoušku nemám. Můj hloupý telefon značky Ghettotech Cihla totiž takové vymoženosti jako Bluetooth LE (nebo instalovatelné aplikace všeobecně) nepodporuje. Bohužel, toto omezení se netýká jen podobných předpotopních strojů - nová verze eRoušky vyžaduje (kvůli využití Apple/Google Exposure Notification API) minimálně Android verze 6 nebo iOs 13.5[8]. Babičce s tlačítkovou Nokií je tedy eRouška k ničemu, ale je nutné pamatovat na to, že eRouška má být jen doplňkový nástroj[9] a ne spasitel, který nás zachrání před kovidem.
Nicméně pokud máte chytrý a dostatečně moderní telefon, tak ji minimálně vyzkoušejte. Zkazit tím asi nic nejde - ilumináti (ani Babiš) vás přes tuhle aplikaci fakt sledovat nebudou. Na to jim za á) tahle aplikace poskytuje dost málo dat a za bé) oni vás samozřejmě už dávno sledujou jinýma způsobama - třeba facebookem, na kterém zrovna tohle čtete.
Co se týká užitečnosti/spolehlivosti aplikace a jejích upozornění - tady fakt netuším, co vám říct. Ačkoliv nás provozovatelé podobných aplikací přesvědčují o opaku, zdá se, že je to ještě nevyřešená otázka, o čemž mimo jiné svědčí to, že trasovací aplikace mají v současnosti hned dva různé [10] [11] (bohatě ozdrojované) články na Wikipedii.
Za sebe jen dodám, že je zajímavé, jakou paušální nedůvěru ve státní instituce mají návrháři výše zmíněných aplikací. Přijde mi to trochu paradoxní, jelikož "papírové" hygieně obdobné údaje ze zákona nahlásit musíte (pokud to správně chápu). Jistě, chápu, že žijeme ve světě, kde si Alexa nahrává každé vaše uprdnutí (aby vám pak mohla nabídnout knihu o zdravé stravě), ale minimálně ty údaje o efektivitě (tj. kolika lidem se ukáže upozornění na jednoho nakaženého uživatele) by se určitě hodily.
Zdroje:

severak 20.9.2020 00:34:20

The Psychology of Conspiracy Deniers

from https://www.youtube.com/watch?v=sOD-LhGD42Q


severak 18.9.2020 23:58:33

Jak balzamovat

Balzamovači jsou zčásti umělci a zčásti vědci. Dávají mrtvým tělům zpět jejich vzhled tím, že je vydezinfikují, zakonzervují a zrestaurují. Jedná se o velmi citlivou a komplexní proceduru. Přečtěte si náš článek a přiučte se něco o světě...


severak 18.9.2020 16:24:00

Changelog: Covid Tracing Tracker updates as they happen

Technology Review is running a project to monitor and observe the development and deployment of automated contact tracing apps aimed at curbing the spread of covid-19. Each weekday we review submissions, source information and update our database. This page lists changes, documentation, and reasoning where it is required. If you have a change to submit…


severak 18.9.2020 16:02:09

A flood of coronavirus apps are tracking us. Now it’s time to keep track of them.

There's a deluge of apps that detect your covid-19 exposure, often with little transparency. Our Covid Tracing Tracker project will document them.


severak 18.9.2020 15:48:14

Is a successful contact tracing app possible? These countries think so.

If contact tracing apps are following Gartner’s famous hype cycle, it’s hard to avoid the conclusion they are now firmly in the “trough of disillusionment.” Initial excitement that they could be a crucial part of the arsenal against covid-19 has given way to fears it could all come to nothing, despite large investments of money…


slovodne 17.9.2020 13:47:01

NEJLÉPE UTRACENÝCH DESET KORUN

Během týdne jsem si pořídil retro magnetofon. Bylo to za výhodnou cenu a tak jsem nevěděl, jestli to vůbec hraje. Problém byl v tom, že jsem měl jenom prázdné kazety a tak jsem akorát zjistil, že nefunguje nahrávání.
No a dneska jsem se v rámci železničního dne dostal na bleší trh v Roztokách u Prahy. Napadlo mě, že by tam někdo mohl mít i kazety a taky že jo! Na výběr byli Cimrmani, nějaký neposlouchatelný věci typu Helena Vondráčková a koledy. Rozhodl jsem se pro Cimrmany a vono to hraje!
EDIT: deset korun samozřejmě stála ta kazeta, magnetofon byl pochopitelně dražší

slovodne 17.9.2020 13:46:38

RADIACE, KORONAVIRUS A KOGNITIVNÍ ZÁTĚŽ

Minulý týden se o mě zase pokoušela nějaká choroba, tak jsem udělal to, co by udělal asi každý rozumný člověk na mém místě - půjčil jsem si non-fiction knihu o Černobylu. Bylo to velmi zajímavé čtení, mimo jiné protože jsem předtím viděl onen seriál od HBO a mohl jsem nyní porovnávat jednotlivé detaily.
Černobyl jsem ale porovnával i s něčím (nám) mnohem bližším - koronavirem.
Prvně jsem si to uvědomil, když jsem si oddechnul, že příznaky mojí počínající choroby (žaludek na vodě, rychle přicházející únava) více připomínají nemoc z ozáření než koronavirus.
Těch podobností tam potom bylo více - především ve fázi likvidace katastrofy - počáteční podcenění problémů, politici přehazující si odpovědnost jako horkou bramboru, vědci radící nevyzkoušené postupy na uhašení reaktoru/pandemie i pocit mimořádné sounáležitosti mezi lidmi. Koronavirus (stejně jako radiace) je neviditelný nepřítel a běžní lidé moc netuší, jak se chová a přitom jsou základní pravidla hry vlastně pořád stejná a v průběhu času se nemění.
Ve srovnávání bychom mohli pokračovat dál, ale já bych se opravdu nerad pouštěl do otázky "co je horší". Za sebe mohu jen říct, že jsem měl to štěstí, že mě kovid nijak výrazněji nepostihnul (např. zdravotně nebo finančně) s jednou výraznou výjimkou a tou je kognitivní zátěž.
Je skutečně velmi těžké se vyznat v té džungli informací a dezinformací, odlišných (často velmi emotivních) názorů a hromadě nic neříkajících čísel. Je těžké udržet si v hlavě přehled o tom, co se zrovna smí nebo nesmí, případně smí za jakých podmínek. Je skoro nemožné vytvořit si nějakou představu o momentální závažnosti situace.
Čísla nesleduju. Články se snažím nečíst, ale nedaří se mi to. Do diskuzí a konspiračních webů ani nenakukuju, přesto jsem měl na konci včerejšího dne (ze všech těch kovid zpráv a statusů) pocit Homera Simpsona, kterému v hlavě hraje opička na činely.
Roušku nosím, ale není to proto, že bych se kovidu bál. V hlavě jsem si ho už totiž dávno zařadil do stejné kategorie, kde jsou dopravní nehody, údery blesku nebo pády meteoritů - nebezpečí reálné, trvalé, ale vyžadující jistou dávku smůly, aby postihlo zrovna vás.
Jistě, nějaká ostražitost je potřeba, ale zase nejde mít pořád na očích vývoj epidemilogické situace, meteoradar a hlášení evropské bolidové sítě.

slovodne 17.9.2020 13:46:09

medvědí prstýnek / magnetofon / železniční den

(záznam pro 7.9.-13.9)

- v Ne nebo v Po večer jsem si zamluvil magnetofon
- ve St jsem se po dlouhé době viděl se S.
- ve Čt nás vezla M. a pak nám ukázala medvědí prstýnek
- v Pá jsem převzal magnetofon, potom se ukázalo, že jde o historický kousek z roku 1973
- v So jsem byl na železničním dni
- v Ne jsem pak lehnul s otravou číslo dva

+ ...oni mají kanceláře (tam a tam)... Oni chtěli nějaké neformálnější místo, kde můžou hrát Bulánky a nikdo [z vedení] jim nebude stát za zadkem... (z cyklu Odposlechnuto v tramvaji)
+ viděl jsem (na pokračování) Atentát
+ Boom Boom Boom / Let's go back to my room / So we can do it all night / And you can make me feel right

slovodne 17.9.2020 13:27:39

ČIŽÍNSKÝ vs LUKAŠENKO aneb DVA LEVELY ODBOJE

Paralelní polis, což je (hodně zkráceně řečeno) taková pravicová Klinika, se jako každý rok chystalo vyvěsit na svou fasádu reklamu na hackerský kongres, který pořádají. Tentokrát jim Praha 7 zamítla zábor plochy pro plošinu, která by to pověsila. To lidi z PP naštvalo a v návalu vzteku/kretivity na fasádu pověsili obří plachtu s nápisem "Polibte nám prdel". No a teď se tváří, bůhví jaký to není punk a odboj proti totalitě.
Ani kulový. Já vám řeknu, jak vypadá punk a odboj proti totalitě:
Lukašenko, v rámci boje proti opozici, zakázal používat historickou červenobílou běloruskou vlajku. No a tak si někdo vzpomněl na starou odbojářskou tradici věšení zakázaných vlajek - poskládat je z prádla. No a tak se v běloruských ulicích objevilo prádlo v pořadí bílá - červená - bíla.
Tohle je punk! Tohle je odboj proti totalitě! Na Praze 7 vám maximálně tak může napařit pokutu nějaká naštvaná úřednice, ale v Bělorusku vám za tohle "věšení prádla" může na dveře zaklepat doslova KGB a to prostě nechcete.
No
jo, ale jak je to s tou teda s tou reklamou na Praze 7? Jsou to skutečně totalitářské tendence?
Já sám osobně to vnímám jako celkem blbost. Fasáda Paralelní polis je černá, takže se už moc zkazit nedá. 😃 Ale chápu, proč to P7 zatrhla a k tomu, abych to vysvětlil, přivolám na pomoc jednu vzpomínku z dětství:
Když jsem byl malý, měl jsem jednu starou encyklopedii světových států. Byla to už starší kniha bylo zajímavé jí porovnávat se současností - některé státy se mezitím přejmenovaly nebo úplně zanikly. Bylo taky celkem snadné poznat, na které straně železné opony ten či onen stát stál - když bylo na ilustračním obrázku nesmyslný množství reklamy (na Coca-colu a tak dále), jednalo se o západ.
No a tehdy jsem si uvědomil, že (oproti ilustraci v knize) jsme už na západě. Což asi není špatně, ale nemusí to tu zase vypadat jako v komunistický parodii západu. A to v Praze na mnoha místech vypadalo a někde dodnes vypadá.
Praha sobě dlouhodobě bojuje za lepší regulaci reklamy. A já je v tom plně podporuju. Třeba takový velkoplošný reklamní obrazovky bych asi zakázal rovnou a u plachet přes celou fasádu bych o tom minimálně uvažoval.
Praha přece nemusí vypadat jako dějiště dalšího dílu Blade Runnera, i když chápu, že zrovna s tímhle Paralelní polis problém nemá. 😃
PS: nemám rád všechny černý fasády. Zdravím Florentinum.
PS2: naopak třeba reklamu, která zakrývala lešení na Národním muzeu po dobu jeho opravy, beru jako celkem přijatelnou - zároveň plnila funkci užitkovou (bránila před padáním prachu ze staveniště) a zároveň přinášela nějaké peníze muzeu

slovodne 17.9.2020 13:27:09

TECHNOLOGICKÁ STÁVKA

Deník N napsal článeček o průběhu klimakempu. Přitom někomu ujela ruka když napsal:
"Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu."
To mě přimělo se trochu zamyslet? Hm... Jak asi vypadá takové rypadlo v technologické stávce? Proti čemu takové rypadlo asi protestuje???
Vzhledem k tomu, že "technologická stávka" zní jako název songu od skupiny Umbrtka
, tak bych to tipoval na to, že protestuje proti bourání továren, odstřelu komínu Strakáče, přesunu Skartu do Strašic a výstavbě kancelářských komplexů na místě bývalých nádraží...
No, nic. Jdu nanosit nějaké okapové roury do nahrávacího studia, takováhle inspirace se nesmí nechat ležet ladem...

slovodne 17.9.2020 13:26:40

procházka / návrat roušek / klimakemp

(záznam pro 30.8-6.9)

- v Po jsem potřeboval dlouhou procházku a taky jsem jí provedl - šel jsem ze Spojovací přes Hrdlořezy až do Kyjí, potom jsem se ještě stavil na Zbraslavi a vyfotil si
- v Út se vrátily děti do školy, spolu s nima se vrátilly i roušky
- ve St jsem jeli s Mudlou do Ďáblic pro králíka
- ve Čt byl Soyboy poprvé v práci
- v So jsem vysílal a též jsem (pod dojmem Klimakempu) vymýšlel Technologickou stávku

+ ve Vysočanech je odběrové místo na COVID-19 v areálu bývalé fabriky ČKD kompresory, hned naproti areálu O2, kde právě dává firma Hanyš dohromady věžový jeřáb
+ baví mě najít na mapě bar Trafo v nějaké boční ulici ve Wroclavi a představovat si, jaký to tam asi je...
+ I think we're monetizing loneliness
+ viděl jsem "Pražákům těm je hej"

severak 17.9.2020 09:36:01

this electrical transmission tower has a little problem

this electrical transmission tower has a little problem. can you spot it? actually, it's not a small problem--it cost us 16.65 *billion* dollars and caused the deaths of 85 people.severak 15.9.2020 01:20:08

2020 Entry-Level Cassette Deck Buyer's Guide

Detailed information on the new cassette tape decks available today, and advice for those who are considering purchasing them.


severak 14.9.2020 21:42:02

This multi-colored corn is real and there's a fantastic story behind it

Glass Gem corn, rainbow-colored corn, became an Internet sensation in 2012 and is now sold by Native Seeds/SEARCH based in Arizona.
severak 11.9.2020 12:52:19

Stav médií a kultury v současné České republice

Stav médií a kultury v současné České republice, Tomáš Koloc, KN 39/2019


see more...

login