severak 30.9.2022 16:11:00

America’s Throwaway Spies

How the CIA failed Iranian informants in its secret war with Tehran



slovodne 18.9.2022 20:19:33

pšatné týdny / Vyosení / Janota 1935 a koncerty tak nějak všeobecně

(záznam pro 29.8.-18.9.2022)

zapisuju rovnou tři, ne úplně dobré týdny. Píšu jenom výraznější události:

- v po 29. bylo čtení v Šachtě (Alza Stan a další)
- zemřel "Muž z díry"
- jel jsem na výlet do Hostivic podívat se na letadla
- (někdy jsem potkal náhodně Sama)
- umřel Gorbačova a krátce po něm Alžběta II.
- v so 3. září jsem byl na Vyosení v Příbrami
- potom jsem měl zkušební vysílání
- řešila se demonstrace na Václavaxu
- v Pá 9.9 jsem byl na konceru Jinýho Metra v Kaštanu, poznal jsem tam skupinu Janota 1935 (předtím jsem předal šutry Már)
- pak v So na koncertě ve Velbloudovi (Černý songy od Missisipi)
- v Ne 11.9 jsem byl na Pobrdské výstavě drobného zvířectva
- rusové začali takticky ustupovat
- vyšla první recenze na Pozadí událostí
- umřel Godard
- byl jsem na koncertu Backdoormana
- potom v So na Zažít město jinak a Riot over River
- v Ne tu byla na návěštěvě Már..

* * *

po delší době byla stěžovací středa

V létě jsem byl na festivalu Podtvrzí (a na dovolený) a vrátil jsem se odtamtud s intenzivním pocitem, že jiný svět je možný a s jakýmsi nadšením do života. Moc dlouho to nevydrželo.
Pak hořelo Český Švýcarsko a já se postupně dostal do takovýho dlouhýho ošklivýho období (přerušovanýho jednotlivýma lepšíma dnama). Jsem šíleně demotivovanej, mám pocit, že nic nemám cenu a připadám si hrozně izolovaně. Chvílema mám dokonce úzkosti, nebo co to sakra je za
svinstvo.

Do
toho celej ten politcko-ekonomickej shitfest s energiema. Mám pocit, že nepřežiju zimu, ale ne protože bych zmrznul, ale protože mi jebne z toho jak to některý lidi používají jako výtah k moci.






slovodne 31.8.2022 21:19:54

zuby / déšť a bouře / Uni

(záznam pro 22-28.8.2022)

- na začátku týdne mě bolely zuby (docela dost na můj vkus)
- ve St jsem vrátil spacák (a pak jezdil na koloběžce)
- ve Čt jsem prozměnu po práci promoknul (a pak potkal Moučku)
- v Pá jsem chtěl jít na pivní slavnosti, ale byla bouře
- v So jsem (po nákupech) jel za S a šli jsme do Uni (a pak na nákupy)
- v Ne nevím co se dělo

+ řešilo se zdražení plynu a související shit
+ hrál jsem minetest


slovodne 26.8.2022 00:26:24

špatný týden / koloběžka

(záznam pro 15.-21.8)

- postupem času moje dobrá nálada vyprchala, nevím zda po kritice článku o vodních elektrárnách nebo kvůli tomu, že XXX neměla čas
- možná za to mohlo i vedro k chcípnutí
- každopádně tenhle pocit mě opustil
- vrchol toho byla středa, kdy jsem se omylem dostal na náborovou přednášku do XR
- v So jsem měl narozeniny, ale přitom jsme uklízeli
- v Ne byla oslava, koupil jsem si koloběžku a kecal s Májou a Milanem
- ale rozbolel mě zub

+ musíme si promluvit o koalách no 2

slovodne 26.8.2022 00:25:45

PROČ JEŠTĚ NEJSOU VODNÍ ELEKTRÁRNY NA KAŽDÝM POTOCE?

Vlivem setkání s nějakýma lidma z ekohnutí a všudypřítomného "bububu nebubude plyn" jsem se dal do takového myšlenkového experimentu ohledně improvizované výroby elektřiny. Chvíli jsem si hrál s myšlenkou předělat nepoužívaný rotoped na šlapací generátor, ale to jsem pak zavrhl pro naprostou nepraktičnost. Došel jsem k závěru, že moji postapokalyptickou komunu by měla pohánět spíš voda.

Naši předkové totiž vodou poháněli co šlo a vodní mlýny byly doslova kdekoliv, kde něco teče. Příklad ze života: šli jsme s Márina Šišatá na výlet, který kousek vedl podél Radotínského potoka. Jenom za ty dva kilometry, co jsme šli, jsme potkali tři bývalé mlýny! Celkově jich na potoce prý bylo 22, což vychází přibližně na jeden mlýn na každý kilometr potoka. Proto se nabízí otázka: Proč ještě nejsou vodní elektrárny na každým potoce?

Odpověď je překvapivá: Protože už tam byly. Před druhou světovou bylo na území dnešní ČR 11 679 (převážně malých) vodních elektráren, později však byly nahrazeny většími centralizovanými zdroji (zdravíme Vltavskou kaskádu). Jejich zánik zřejmě souvisí se zánikem mlýnů v době kolektivizace a s celkovou centralizací elektrické sítě (menší množství větších zdrojů se snáze ovládá, zvlášť když k tomu ještě nemáte moderní technologie).

Druhým problémem je zákon. Jak je už u nás v Kotlince dobrou tradicí, na všechno tu potřebujete propustku A38. I to je jeden z důvodů, proč se zatím do stavby vodní elektrárny pouštět nebudu, aspoň před apokalypsou ne. 

(napsáno 15.8)


slovodne 26.8.2022 00:23:25

dobrý týden

(záznam pro 8.-14.8)

- po dovolené a festivalu jsem měl dobrou náladu a optimismus
- pocit, že se svět může změnit k lepšímu byl nadosah
- založil jsem wiki zatím běžící na
https://washitsu.cz/
-
ve St jsem byl v kanclu a pak na návštěvě u S
- koncem týdne přivezla Krysomišinka Hiromi a Pišťu
- o víkendu jsem byl v NBK

+ náhodná vykopávka - Romantic Warrior (1976)
+ a po všech prog-rockových albech následuje parašutista Masayoshi Takanaka
+ a čínský post-punk znáte?

severak 23.8.2022 15:42:13

On Corpspeak

Syncing Up, Circling Back, Learnings and Asks, Oh My






severak 16.8.2022 16:55:29


slovodne 12.8.2022 21:54:19

Srbsko 2022

(záznam pro 1.-7.8)

- kromě Po jsem byl celý týden v Srbsku
- bylo vedro a zbytek zápisu jako již tradičně pouze ve fotogalerii

+ jožin z Bažin v mezislovanštině


slovodne 12.8.2022 21:50:32

úžeh / požár

(záznam pro 25.-31.7)

- z Podtvrzí jsem si odvezl úžeh, první půlku týdne mi fakt nebylo dobře
- hořelo České Švýcarsko
- pak jsem se připravoval na Srbsko
- So jsem prospal
- v Ne jsem šel na okružní výlet přes Bzdinku a Trnovou


+ reklama "chcete dnes vydělat 1000 dolarů a pak 1000 dolarů každý den" je ale dobře zacílena, když zrovna koukám na studio tour pana Legowelta
+ youtube nějak špatně pochopil, co znamená, že sleduju videa kde letadla nabírají vodu z jezera Milada (ale ta písnička zní dobře)


slovodne 12.8.2022 21:35:27

GENDEROVÝ ROZMĚR DOPRAVY A TWEETOVÁNÍ Z AUTOBUSU

Senátorka Adéla Šípová zbořila Twitter. Doslova napsala toto:

"Ranní info z busu na trase Doksy - Praha Motol. V buse je 16 žen různého věku + 1 maminka s kočárkem, 3 mladší muži a jeden pán ve vyšším věku. Tedy 17 žen a 4 muži. Politika zajištění veřejné dopravy má genderový rozměr, rozhodují o ní převážně muži."

To samozřejmě způsobilo masivní erupce na slunci, protože na českém twitteru je dost lidí, kteřým způsobují výrazy jako "genderový rozměr" prudkou alergickou reakci. Reakce byly různé, od nepochopení, přes výsměch, různé "vtipy" ve stylu "slovo maminka je diskriminace těhotných mužů" až po celkem rozumné pokusy o diskuzi, mezi něž počítám i různé variace na "jeden autobus není statistika". To totiž není vůbec špatná přípomínka!

Nicméně - když si pustíte rozhovor se senátorkou Šípovou, dojde vám, že ona (narozdíl od vás) ty dopravní statistiky skutečně četla. To, co popisuje, jsou pak skutečné existující problémy - od bezbariérovosti čistě technického rázu (čti: Maminka nastupuje s kočárkem a dvěma dětma a zrovna jí jako na potvoru přijel vysokopodlažní spoj) přes otázky bezpečnostní (čti: každá třetí žena [sic!] zažila sexuální obtěžování ve veřejné dopravě) až po věci, u kterých si nejsme jistí, zda je jejich část ve veřejné dopravě spíš příčina nebo následek (ženy statisticky dojíždí do práce menší vzdálenosti a mají statisticky nižší platy - souvisí to spolu?).

Dobrou zprávou je, že některé ze zmíněných problémů se již postupně řeší, hlavně asi ta bezbariérovost. Nová vozidla jsou povětšinou nízkopodlažní a na bezbariérovost se taky dbá při rekonstrukci stávajících a stavbě nových stanic. To má i svoje stinné stránky - bezbariérová vozidla jsou typicky o něco dražší (a složitější na výrobu) a k rekonstrukcím (některých) stanic v podání SŽDC bych asi dokázala napsat samostatný článek plný připomínek (čti: hejt).

Co ale pro mě zůstává velkou otázkou je, jak podobné problémy komunikovat a tweetování z autobusu k tomu zjevně není cesta. Problém spočívá především v tom, že slova jako "genderový rozměr" jsou srozumitelná jen zasvěceným a na některé lidi působí rovnou jako rudý hadr na býka.

Druhou nevýhodou je, že tyto výrazy nejsou (mimo bublinu) dostatečně zažité a srozumitelné - ani já jsem nevěděl, co všechno se pod "genderovým rozměrem" veřejné dopravy skrývá a to se o veřejnou dopravu zajímám již velmi dlouho a troufám si říct, že o ní vím víc než průměrný cestující. Navíc - ani představené problémy pro mě nebyly žádná novinka, jen jsem neznal jejich souhrné pojmenování.

Bohužel "Frantovi z Twitteru" jsem spíš schopen vysvětlit plán přepínání trakční soustavy českých železnic na 25 kV AC než to, jak se cítí žena, když jede večer sama nočkou. To je asi jeden z těch případů, kdy zkušenost nic nenahradí.

* * *

- status, který zbořil Twitter 
- rozhovor se senátorkou Šípovou - https://video.aktualne.cz/dvtv/sipova-politici-nemaji-stejnou-zkusenost-jako-matky-je-potre/r~3718f68818f711ed8c6f0cc47ab5f122/






slovodne 27.7.2022 21:31:15

POŽÁR U HŘENSKA A VÁLKA NA UKRAJINĚ

Netrvalo to dlouho a už se aktivoval takový ten typ internetových diskutérů, který je schopen přinést ministra vnitra do diskuze pod obrázek štěňátka s hydrocefalem (to si nevymejšlím, tohle je reálný příklad). No a tihle diskutéři přinesli do diskuzí o požáru v Hřensku válku na Ukrajině. Jejich argumentace byla různá, ale nakonec převážilo něco ve stylu "naše vrtulníky jsme poslali na Ukrajinu a teď nemáme čím hasit". 
Není to pravda. Vrtulníky, co jsme na Ukrajinu poslali, nejsou vhodné k hašení. Nicméně když se nad tím zamyslíte zeširoka, tak by to byl dost špatný argument i v situaci, i kdyby k hašení vhodné byly.

Válka na Ukrajině má totiž s požáry společného víc, než bychom chtěli. Už někdy přibližně v květnu informovali ochránci přírody o tom, že válka má jeden vedlejší efekt na přírodu - zněmožňuje nasazení armády na hašení požárů probíhajících na Sibiři. Takže - jak už jsem psal - Putin má svoje vlastní požáry.

Ale nehoří jenom na Sibiři. Co se asi tak stane, když někam pravidelně padají bomby a dělostřelecké granáty? Ano, správně, začne to tam hořet! Takže hoří i na Ukrajině a to dokonce takovým způsobem, že mapa požárů celkem přesně kopíruje mapu míst, kam dopadly bomby.

Některé státy, například i Česká republika, proto taky (vlastně už celkem dávno) poslaly na Ukrajinu pomoc v podobě hasičské techniky. Jakkoliv může být posílání zbraní nebo jiné techniky na Ukrajinu kontroverzní téma, myslím si, že zrovna v případě hasičské techniky není co řešit ani pro ty největší mírotvorce. Agrumentace stylem "nemáme hasičáky, protože jsme je půjčili sousedovi, když mu hořel barák" je podle mě příkladem ryzího sobectví.

Komentář paní Pavly ("Austrálii pomohl Putin na nás se vysere, diky naší vládě"), který mě k tomuto článečku vyprovokoval, nakonec není zas až taková píčovina, jak se může na první pohled zdát. Válka skutečně znemožňuje mimo jiné také mezinárodní spolupráci v oblasti hašení požárů, ruská letadla skutečně budou u evropských požárů chybět. Ale je to vlastně právě to ryzí sobectví ("nehoří mi za barákem? nezájem!"), které řešení podobných situací znesnadňuje. 

* * *

požáry na Sibiři -
https://www.dw.com/en/wildfires-in-russia-will-war-in-ukraine-limit-firefighting-response/a-61753044

environmentální dopady války přímo na Ukrajině (ale i jinde) -
https://www.npr.org/2022/07/01/1106327585/russia-invasion-ukraine-environment-impacts

Hasiči hasičům -
https://www.pozary.cz/clanek/258331-hasici-hasicum-aneb-z-ceske-republiky-az-na-ukrajinu-krome-vybaveni-darujeme-i-automobilove-zebriky-a-plosiny/

satelitní detekce požárů - srovnej Česko a Ukrajinu (a nebo klidně i Rusko) - https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#m:advanced;d:24hrs;@27.9,48.6,6z


severak 26.7.2022 22:49:33

Hispaniola's Great Divergence

Why are Haiti and the DR so different?


see more...

login