Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/users/strajt9/svita.cz/web/kyselo/lib/sparrow.php on line 196 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/users/strajt9/svita.cz/web/kyselo/lib/sparrow.php on line 1169 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/users/strajt9/svita.cz/web/kyselo/lib/sparrow.php on line 1169 slovo dne

slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 8.7.2019 17:32:26

CHVALETICE aneb ZEMĚ DRAKŮ

v těchto dnech se koná Klimakemp, tento rok pořádaný u elektrárny Chvaletice v Pardubickém kraji. Na Klimakemp jsem sice nejel, nicméně na Chvaletice mám nějaké osobní vzpomínky. Protože mám za to, že jsou zajímavé, rozhodl jsem se to takto sepsat:

Ve Chvaleticích jsem byl na autorském čtení, které se konalo ku příležitosti 10. výročí literárního serveru Psanci.cz. Konalo se doslova hned za zmíněnou elektrárnou - v evangelickém kostele v Hornické čtvrti Chvaletic. Ze samotného čtení si pamatuji, že jsem tam četl Vysoké umění nízkého titulku, hrál před čtením na faře na harmonium a že moje povídka zaujala nějakého místního voliče/příznivce/činovníka pirátské strany. No a pak si pamatuju právě tu elektrárnu: šli jsme se před čtením trošku projít po okolí kostela, přešli jsme jakousi terénní vlnu a najednou se nám otevřel pohled do širokého a plochého údolí Labe, uprostřed kterého byla obrovská elektrárna. Protože byli na místě samí literáti, byl tento pohled ihned překřtěn na Zemi draků a Mordor, obojí myslím je celkem výstižný popis.

Ještě působivěji pak elektrárna působí v noci, kdy svítí do tmy a vypouští oblaka nasvícené páry. Vůbec se nedivím Spielbergovi, že ho noční pohled na jakousi indickou chemičku inspiroval k vytvoření podoby mimozemské lodě v jeho filmu Zvláštní setkání třetího druhu. Noční továrny skutečně působí dost mimozemsky.

Protože se zajímám o historii průmyslu, vyhledal jsem si pak doma nějaké další informace o této elektrárně. A je to celkem zajímavé čtení, tak to se o tom trošku rozepíšu: Elektrárna vznikla v 70tých letech na místech bývalého povrchového dolu na pyrit. Za to se musí nechat komunistovi palec hore - došlo tak v podstatě k "recyklaci místa" a nebylo nutné kvůli stavbě elektrárny ničit další přírodu/zemědělskou půdu. Z toho bychom si měli vzít příklad - hodně zemědělské půdy totiž v posledích letech zmizelo pod různými těmi sklady u dálnic a přitom je tu celá řada různých opuštěných fabrik, které na své další využití teprve čekají.

Co naopak není tak úplně hodno následování je zásobování elektrárny. Původně se totiž uhlí do Chvaletic vozilo po vodě a právě kvůli tomu byl splavněn poslední úsek Labe. Právě v Chvaletickém přístavu teď končí ta část Labe, kterou dokáží proplout velké nákladní lodě. Ale nepoužívá se to - ukázalo se totiž, že lodní doprava je sice levná (to byl taky důvod proč se vůbec zavedla) ale složitá - uhlí se musí několikrát překládat, kdežto vlak to zvládne odvézt z dolu rovnou až do elektrárny. Já sám si ještě z dětství pamatuju lodě s uhlím, které proplouvaly přes Nymburk. Postupně jich ale bylo čím dál méně až v roce 1996 přešla elektrárna na výhradní zásobování po železnici. To je mimochodem skvělý argument proti výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Během devadesátých let došlo ještě k jedné výrazné změně v provozu elektrárny - byla zde instalována technologie na odsiřování emisí. Zde konkrétně to funguje na principu tzv. mokré vápencové vypírky - kouř jdoucí z elektrárny se v podstatě sprchuje vodou, ve které je rozemletý vápenec (který se mimochodem těží v Mořině u lomu Velká Amerika) a tím se ze spalin zachytávají oxidy síry, které způsobují kyselé deště. Tato (nebo podobná) technologie byla v devadesátých letech postupně zaváděna ve všech elektrárnách v ČR a je možné s klidným svědomím říct, že skutečně prospěla životnímu prostředí a především ovzduší v postižených lokalitách. Bohužel je nutné zároveň konstatovat, že přestože došlo v této oblasti k citelnému zlepšení (čti: v poklesu síry ve vzduchu jsme byli vůbec nejlepší na světě), rozhodně není ještě vyhráno a čeká nás ještě spousta práce a čekání, než se např. lesy v Krušných horách vrátí do původního stavu (před masivním spalováním uhlí). Nechutné technické podrobnosti kdyžtak vysvětlím, až si je sám dostuduju. :-)

Co říct závěrem? Pro mnoho lidí je ekologie jenom nějaká politická záležitost. Nějaké mávání transparenty, přivazování se ke stromům a přenášení žabiček přes silnici. Ale tak tomu rozhodně není!

Ekologie je totiž (v původním smyslu toho slova) "věda, jenž se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím". Čili přesně to, co jsem vám ukázal v tomhle svém článečku. Je v tom zároveň přírodověda, technika, politika, ekonomika, sociologie i historie toho všeho. Je v tom potřeba hledat souvislosti, příčiny a následky. A právě proto je to tak zajímavý obor.

Ta elektrárna tam není jen tak pro nic za nic. Má to svoje důvody - i to proč stojí zrovna tam. A tyhle souvislosti je potřeba znát, abychom zabránili tomu, že zavřeme elektrárnu a v tu chvíli se nám otevře nová někde tam, kde se to tolik neřeší.

login