slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 15.5.2023 23:16:23

k nejnovějšímu románu Aleny Mornštajnové se zatím nevyjádřil Martin Jaroš, takže se ještě můžu vyjádřit já: Podle mě se Mornštajnová příběhem ToyBox inspirovala. Akorát si nemyslím, že by to udělala vědomě... 
Prostě jí to někdo někdy převyprávěl a když pak Alena dávala dohromady nový román, tak se jí tyhle motivy mimoděk vybavily. Pravděpodobně si ani nevzpomněla, kdo a kdy jí to vyprávěl, natož aby si vzpomněla, co je původní zdroj vyprávění. Přidala k tomu dva tři vagóny těch nejohranějších klišé z TV Tropes (zlo předávané z generace na generaci) a bylo vymalováno.
No a nebo taky ne... 
Ten román má 300 stránek. Když budete na chrlit jedno klišé za druhým, tak je dost pravděpodobné že dojdete ke shodným motivům: Sexuální zneužití má v reálu bohužel často na svědomí nějaká osoba blízká, "maskovaný úchyl z parku" je spíš statistická výjimka. Stejně tak se dá čekat absentující rodič - v příběhu, kde chcete ublížit dítěti, rodič vyloženě překáží. K pachům dodám jen to, že "Evil Smells Bad" je vyloženě heslo na TV Tropes a co se týká požáru - kdo z vás si nikdy nechtěl na konci textu něco pořádnýho zapálit? Já sám bych uživil menší hasičskou jednotku. 
PS pro Jana Němce z H7O: ano, ToyBox ten román pravděpodobně nečetla. Nevidím jediný důvod, proč by to měla dělat. Psychice to nepřidá a žalobička následné odškodnění z toho v tomhle státě taky nebude.

(napsáno 2.5)


login