slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 15.5.2023 23:13:24

JAZYKOVÉ MODELY JAKO FFT NA PŘIROZENÝ JAZYK

Britský spisovatel sci-fi Arthur C. Clark kdysi napsal: "Jakýkoliv typ vyspělé technologie je k nerozeznání od iluzí magie."
V programování máme pár takových magických funkcí. Většinou to vypadá tak, že do toho z jedné strany nalejete nějaká data, uvnitř to provede nějaké matematické triky, které je dost těžké vysvětlit a na konci vám to vyplivne požadovaný výsledek. Jednou z těchto funkcí je rychlá Fourierova transformace (takzvaná FFT). 
Používá se to doslova všude, když pracujete se zvukem nebo s nějakým rádiovým signálem, ale stojí na tom i všechny vaše fotky, videa a MP3ky. Podstatné je, že k tomu abyste FFT funkci použili, vlastně nemusíte moc dobře chápat, co ta funkce dělá, stačí prostě vědět kam ji dát a co po ní můžete chtít. No a podobně bychom měli přistupovat k umělé inteligenci (nebo respektive k velkým jazykovým modelům - což je to čemu se dnes obvykle říká "umělá inteligence").
Jazykové modely totiž zjevně nejsou ani studnice vědění ani počítač ze Star Treku, ale jen a pouze FFT na přirozený jazyk.

(napsáno 17.4)

login