slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 26.8.2022 00:25:45

PROČ JEŠTĚ NEJSOU VODNÍ ELEKTRÁRNY NA KAŽDÝM POTOCE?

Vlivem setkání s nějakýma lidma z ekohnutí a všudypřítomného "bububu nebubude plyn" jsem se dal do takového myšlenkového experimentu ohledně improvizované výroby elektřiny. Chvíli jsem si hrál s myšlenkou předělat nepoužívaný rotoped na šlapací generátor, ale to jsem pak zavrhl pro naprostou nepraktičnost. Došel jsem k závěru, že moji postapokalyptickou komunu by měla pohánět spíš voda.

Naši předkové totiž vodou poháněli co šlo a vodní mlýny byly doslova kdekoliv, kde něco teče. Příklad ze života: šli jsme s Márina Šišatá na výlet, který kousek vedl podél Radotínského potoka. Jenom za ty dva kilometry, co jsme šli, jsme potkali tři bývalé mlýny! Celkově jich na potoce prý bylo 22, což vychází přibližně na jeden mlýn na každý kilometr potoka. Proto se nabízí otázka: Proč ještě nejsou vodní elektrárny na každým potoce?

Odpověď je překvapivá: Protože už tam byly. Před druhou světovou bylo na území dnešní ČR 11 679 (převážně malých) vodních elektráren, později však byly nahrazeny většími centralizovanými zdroji (zdravíme Vltavskou kaskádu). Jejich zánik zřejmě souvisí se zánikem mlýnů v době kolektivizace a s celkovou centralizací elektrické sítě (menší množství větších zdrojů se snáze ovládá, zvlášť když k tomu ještě nemáte moderní technologie).

Druhým problémem je zákon. Jak je už u nás v Kotlince dobrou tradicí, na všechno tu potřebujete propustku A38. I to je jeden z důvodů, proč se zatím do stavby vodní elektrárny pouštět nebudu, aspoň před apokalypsou ne. 

(napsáno 15.8)


login