slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 27.7.2022 21:31:15

POŽÁR U HŘENSKA A VÁLKA NA UKRAJINĚ

Netrvalo to dlouho a už se aktivoval takový ten typ internetových diskutérů, který je schopen přinést ministra vnitra do diskuze pod obrázek štěňátka s hydrocefalem (to si nevymejšlím, tohle je reálný příklad). No a tihle diskutéři přinesli do diskuzí o požáru v Hřensku válku na Ukrajině. Jejich argumentace byla různá, ale nakonec převážilo něco ve stylu "naše vrtulníky jsme poslali na Ukrajinu a teď nemáme čím hasit". 
Není to pravda. Vrtulníky, co jsme na Ukrajinu poslali, nejsou vhodné k hašení. Nicméně když se nad tím zamyslíte zeširoka, tak by to byl dost špatný argument i v situaci, i kdyby k hašení vhodné byly.

Válka na Ukrajině má totiž s požáry společného víc, než bychom chtěli. Už někdy přibližně v květnu informovali ochránci přírody o tom, že válka má jeden vedlejší efekt na přírodu - zněmožňuje nasazení armády na hašení požárů probíhajících na Sibiři. Takže - jak už jsem psal - Putin má svoje vlastní požáry.

Ale nehoří jenom na Sibiři. Co se asi tak stane, když někam pravidelně padají bomby a dělostřelecké granáty? Ano, správně, začne to tam hořet! Takže hoří i na Ukrajině a to dokonce takovým způsobem, že mapa požárů celkem přesně kopíruje mapu míst, kam dopadly bomby.

Některé státy, například i Česká republika, proto taky (vlastně už celkem dávno) poslaly na Ukrajinu pomoc v podobě hasičské techniky. Jakkoliv může být posílání zbraní nebo jiné techniky na Ukrajinu kontroverzní téma, myslím si, že zrovna v případě hasičské techniky není co řešit ani pro ty největší mírotvorce. Agrumentace stylem "nemáme hasičáky, protože jsme je půjčili sousedovi, když mu hořel barák" je podle mě příkladem ryzího sobectví.

Komentář paní Pavly ("Austrálii pomohl Putin na nás se vysere, diky naší vládě"), který mě k tomuto článečku vyprovokoval, nakonec není zas až taková píčovina, jak se může na první pohled zdát. Válka skutečně znemožňuje mimo jiné také mezinárodní spolupráci v oblasti hašení požárů, ruská letadla skutečně budou u evropských požárů chybět. Ale je to vlastně právě to ryzí sobectví ("nehoří mi za barákem? nezájem!"), které řešení podobných situací znesnadňuje. 

* * *

požáry na Sibiři -
https://www.dw.com/en/wildfires-in-russia-will-war-in-ukraine-limit-firefighting-response/a-61753044

environmentální dopady války přímo na Ukrajině (ale i jinde) -
https://www.npr.org/2022/07/01/1106327585/russia-invasion-ukraine-environment-impacts

Hasiči hasičům -
https://www.pozary.cz/clanek/258331-hasici-hasicum-aneb-z-ceske-republiky-az-na-ukrajinu-krome-vybaveni-darujeme-i-automobilove-zebriky-a-plosiny/

satelitní detekce požárů - srovnej Česko a Ukrajinu (a nebo klidně i Rusko) - https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#m:advanced;d:24hrs;@27.9,48.6,6z


login