slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 18.5.2021 22:51:09

DEN VÍTĚZSTVÍ - VČERA NEBO DNES?

Možná už jste si všimli takové drobné nesrovnalosti - v České republice se Den vítězství (nad nacismem) slaví už 8. května, kdežto v Rusku (a taky třeba na Ukrajině) až 9. května. Před rokem 1989 tomu tak ovšem nebylo - tehdy jsme slavili 9. května. Vzhledem k tomu, jaké se poslední dobou vedou debaty o roli Rudé armády v osvobození Československa, by si člověk skoro až mohl říct, že se jedná o dva různé svátky.

To ale vůbec není pravda - ve skutečnosti se oba ty dva svátky vztahují k tomu samému okamžiku, akorát v tom hrají jistou roli časová pásma Akt bezpodmínečné kapitulace byl totiž oficiálně podepsán 8. května ve 23.01 středoevropského času[pozn 1] no a to už měli v Moskvě minutu po půlnoci dne následujího. A to je všechno.

Ne počkat - to není všechno. To, že se něco někde podepíše ještě neznamená, že se přestane bojovat. Proto můžeme říct, že byla Praha oficiálně osvobozena až 9. května (a v 9 ráno aby se to dobře pamatovalo), byť se jednalo spíše o menší šarvátky neboť hlavní část německých jednotek odtáhla už předchozího dne večer. Menší boje na různých místech[pozn 2] probíhaly i následující dny. Poslední bitva na našem území pak proběhla mezi 11. až 12. květnem a u Slivice nedaleko Příbrami, jednalo o německé jednotky pokoušející se probojovat na západ aby nepadly do rukou sovětům. V Evropě se ještě na několika místech bojovalo i poté.
    
Pokud bychom však brali v potaz i Japonsko, tak druhá světová oficiálně skončila až 2. září 1945. Izolované skupinky japonských vojáků však bojovaly (nebo spíš pak už jen škodily) ještě dlouhých 30 let poté, poslední (potvrzený) voják se oficiálně vzdal až v roce 1974.

[pozn 1] - oficiálně, ve skutečnosti se to protáhlo až do jedné ranní hodiny následujícího dne, ale aby dodrželi předchozí úmluvy, tak byla tato listina antedatována na 8. května
[pozn 2] - třeba v Dobříši (kde teď bydlím) se bojovalo ještě 10. května

login