slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 22.3.2021 21:52:39

MUŽE CHRÁNÍ PŘED NÁKAZOU DEPRESE A ÚZKOST??? WTF!!!

Protože mám čas a chci nějak přispět vědě, vyplňuji občas různé dotazníky ohledně vy-víte-čeho. Mě to stojí jenom pár minut a vědcům to přidá další řádek do statistických tabulek.
    
Občas mě tyhle dotazníky pobaví (věděli jste, že může být vedlejší příznak vy-víte-čeho zvýšená chuť na sex?), občas rozesmutní (když si uvědomím, že jsou lidé, kteří reálně nebudou mít kvůli epidemii co do hrnca) a občas se při tom vyplňování praštím do čela se slovy "no, ty vole!".

Naposledy mě takhle zvedl ze židle dotazník Pokusných králíků, respektive text na jeho samotném konci, kde trochu prozrazovali výsledky:

> Muže chrání před nákazou deprese a úzkost (asi ti úzkostní více dodržují opatření). Riziko infekce naopak zvyšuje saunování a sport; obojí plus otužování a pobyt v přírodě však zároveň snižuje závažnost onemocnění.

Milí Pokusní králíci
, nevím, jestli vám ten text vygeneroval nějaký automat (v tom případě bych vám to asi odpustil) nebo to napsal nějaký skutečný člověk ale  - ty vole - tohle je zcela exemplární záměna korelace a kauzality!

Před nákazou nechrání deprese. Ne, to fakt ne! To jen člověk v depresích zůstává doma a tak nemá příležitost kde se nakazit.

Může to být dokonce i naopak - to, že člověk důsledně dodržuje opatření, způsobí že je zalezlý doma a sleduje zprávy, až mu to všechno začne lézt na mozek a začne z toho mít úzkosti a deprese. Been there, done that.

A deprese a úzkosti fakt nechcete!  Úzkosti a deprese totiž docela spolehlivě zkracují život o ± 10 let a výrazně zvyšují riziko sebevraždy. To za to fakt nestojí!

Něčím mi to připomíná měření hustoty zalidnění pomocí mapy benzínek. Jo funguje to, ale vlastně naopak - jistě, ve městech je víc benzínek, ale ty jsou tam kvůli lidem, ne naopak!

Stejně tak mají vyšší riziko onemocnění sportovci a uživatelé sauny, ale to čistě z toho důvodu, že se více (a blíže) potkávají s lidmi. Deprese a úzkosti jsou pak tedy čistě jenom proxy data toho, jak se člověk potkává s ostatními, nikoliv něco jako protilátka. Jenom blbá korelace.

login