slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 22.3.2021 21:50:35

MŮJ OSOBNÍ KLÍČ K PROBLÉMU TRANSFOBIE

Všechno to začalo tím, že si Mladí Piráti změnili název na Mladé Pirátstvo, aby byli více inkluzivní. Budiž, já si úplně nemyslím, že by tohle nějak hodně pomáhalo, ale to je spíš diskuze na samostatnou úvahu[1], takže to dneska prostě vezmem jako fakt. Konec konců - demokraticky si to odhlasovali, tak to my venku (mimo Mladé Pirátstvo) prostě musíme respektovat.

Problém je v tom, že vyhřezla střeva internetů a diskuze pod tímto příspěvkem (a na několika dalších místech) se začaly plnit tím... no obsahem střev. Předsedkyně Mladého Pirátstva je totiž trans[2] a to, společně se změnou názvu, přilákalo do komentářů všechny transfoby z celé české kotliny.

Hele, to že někomu občas ujede původní jméno nebo špatný rod, to se dá celkem pochopit. Ale dělat to systematicky? To už zavání blbostí[3] nebo zlým úmyslem.

Ale sdílet mem, kde se doslova píše "rodiče tě pohřbí pod tvým pravým jménem"? To už je těžce přes čáru, na ban a vůbec - vrať se zpátky do žumpy a už se nikdy nevracej!

* * *

Mohlo by se zdát, že je to jenom nějaký ojedinělý incident. Ale není - na internetech se totiž rozlezla věc zvaná "super straight". To má být sexuální orientace, která spočívá v tom, že vás nepřitahují trans lidé. Jako každá správná sexuální orientace i tohle má svou grafiku - černožluté vosí schéma a loga, z nichž některá vypadají spíše na Division Wallonien než na sexuální orientaci.

Stopa vede na 4chan[4] a i když nechci, musím těm trollům, co za tím stojí, vyslovit uznání - takhle kvalitní trolling jsem už hodně dlouho neviděl.

Diskuze, která se kolem toho vede je totiž vlastně docela zbytečná, když si uvědomíte jednu podstatnou věc - to, jestli vás někdo přitahuje nebo nepřitahuje, totiž nezáleží na tom, zda je muž nebo žena, tlustej nebo hubenej, černej nebo bílej, ale prostě na té dané konkrétní osobě. Ano - věci co jsem jmenoval výše v tom hrajou svou významnou roli, to ne že ne - ale vždycky nakonec záleží na konkrétním protějšku.

* * *

Když jsem se nad tím zamyslel, spočítal jsem si, že znám přibližně tři trans lidi. Proč píšu přibližně? No to je právě ten klíč - znám těch lidí víc, ale nejsem si jistý, zda se do této konkrétní škatulky ještě počítají. Neznám dost podrobností, ale to vlastně vůbec nevadí - k tomu abych s těmito lidmi mohl nějak komunikovat/koexistovat tuhle informaci totiž vůbec nepotřebuju!

Jistě, když si něco sexuálně začnete s nějakým trans člověkem, tak věci začnou bejt hodně divoký, jak ostatně nejlíp ilustruje skeč[5] původní autorky termínu superstraight.

Ale pro nás ostatní by to asi mohlo skončit jedním memem: (který teď fakt nemám čas hledat) jsou na něm dveře záchodů, na nich jakási podivná postavička kentaura s trojzubcem v ruce a nápis "kdokoliv - hlavně si mejte ruce!"[6].

Hele, jasný, já chápu, že konzervativní mozky nezpracujou 72 pohlaví. Já taky nejsem úplně fanoušek svévolného a zcela nesystematického vymýšlení termínů, ale to je sakra vážně takovej problém přemýšlet o lidech individuálně a bez předsudků?

* * *

Poznámky pod čarou:

[1] - ta úvaha jednoho dne přijde a bude o pojmenování "master" a "slave" v počítačovém světe
[2] - schválně nepíšu trans žena, protože jsem si dost dlouho jsem si pletl "following" a "followers" a je mi naprosto jasné, že bych napsal špatnou variantu - a ano - musel jsem si vygooglit tu správnou variantu. Lidi co vymýšlí pro opačné významy podobná slova by se nad sebou měli zamyslet!
[3] - taková ta babička na pískovišti, která řekne "nezlob holčičku" poté, co byla před pěti minutama opravena, že to dítě s dlouhými vlásky je chlapeček
[4] - viz https://www.snopes.com/fact.../super-straight-nazis-4chan/
[5] - viz https://twitter.com/robintran04/status/1368313128417521664
[6] - v originále je to "whatever", což je spíš cokoliv, ale to se v češtině u lidí nepoužívá

login