slovo dne

něco jako deník, abych viděl co se kdy dělo


slovodne 17.9.2020 13:27:39

ČIŽÍNSKÝ vs LUKAŠENKO aneb DVA LEVELY ODBOJE

Paralelní polis, což je (hodně zkráceně řečeno) taková pravicová Klinika, se jako každý rok chystalo vyvěsit na svou fasádu reklamu na hackerský kongres, který pořádají. Tentokrát jim Praha 7 zamítla zábor plochy pro plošinu, která by to pověsila. To lidi z PP naštvalo a v návalu vzteku/kretivity na fasádu pověsili obří plachtu s nápisem "Polibte nám prdel". No a teď se tváří, bůhví jaký to není punk a odboj proti totalitě.
Ani kulový. Já vám řeknu, jak vypadá punk a odboj proti totalitě:
Lukašenko, v rámci boje proti opozici, zakázal používat historickou červenobílou běloruskou vlajku. No a tak si někdo vzpomněl na starou odbojářskou tradici věšení zakázaných vlajek - poskládat je z prádla. No a tak se v běloruských ulicích objevilo prádlo v pořadí bílá - červená - bíla.
Tohle je punk! Tohle je odboj proti totalitě! Na Praze 7 vám maximálně tak může napařit pokutu nějaká naštvaná úřednice, ale v Bělorusku vám za tohle "věšení prádla" může na dveře zaklepat doslova KGB a to prostě nechcete.
No
jo, ale jak je to s tou teda s tou reklamou na Praze 7? Jsou to skutečně totalitářské tendence?
Já sám osobně to vnímám jako celkem blbost. Fasáda Paralelní polis je černá, takže se už moc zkazit nedá. 😃 Ale chápu, proč to P7 zatrhla a k tomu, abych to vysvětlil, přivolám na pomoc jednu vzpomínku z dětství:
Když jsem byl malý, měl jsem jednu starou encyklopedii světových států. Byla to už starší kniha bylo zajímavé jí porovnávat se současností - některé státy se mezitím přejmenovaly nebo úplně zanikly. Bylo taky celkem snadné poznat, na které straně železné opony ten či onen stát stál - když bylo na ilustračním obrázku nesmyslný množství reklamy (na Coca-colu a tak dále), jednalo se o západ.
No a tehdy jsem si uvědomil, že (oproti ilustraci v knize) jsme už na západě. Což asi není špatně, ale nemusí to tu zase vypadat jako v komunistický parodii západu. A to v Praze na mnoha místech vypadalo a někde dodnes vypadá.
Praha sobě dlouhodobě bojuje za lepší regulaci reklamy. A já je v tom plně podporuju. Třeba takový velkoplošný reklamní obrazovky bych asi zakázal rovnou a u plachet přes celou fasádu bych o tom minimálně uvažoval.
Praha přece nemusí vypadat jako dějiště dalšího dílu Blade Runnera, i když chápu, že zrovna s tímhle Paralelní polis problém nemá. 😃
PS: nemám rád všechny černý fasády. Zdravím Florentinum.
PS2: naopak třeba reklamu, která zakrývala lešení na Národním muzeu po dobu jeho opravy, beru jako celkem přijatelnou - zároveň plnila funkci užitkovou (bránila před padáním prachu ze staveniště) a zároveň přinášela nějaké peníze muzeu

login