severákova polívka

asi zelňačka (mainly in czech)

(fork of http://severak.soup.io/)


slovodne 16.2.2021 16:46:06

JAK SE ZBAVIT "SPOLUVINY"?

V neděli jsem (navzdory všem doporučením) jel do Prahy a měl jsem sraz s jedním ze svých blízkých. Na Petříně sáňkovaly děti a chvílema to vypadalo docela jako normální stav.
    
Byla zima, celkiem jsem promrznul, ale citelně to zlepšilo můj duševní stav. Tím mi to trochu připomnělo podzimní čundr - tehdy jsem zase strašně promoknul, ale žil jsem z toho asi měsíc. Bylo to v době, kdy se pomalu začínala zvedat druhá vlna, akorát jsme to zatím nevěděli jistě.

Člověk si samozřejmě chce tyhle drobné prohřešky proti lockdownu nějak obhájit. Na jednu stranu je jasné, že jsou užitečné, dost možná i nutné, na druhou stranu je jasné, že kdyby se to stalo pravidlem, tak se opatření můžou jít klouzat. Slyšíme to všude - korona se šíří, bo lidi nedodržujou opatření. Nelezte ven - lockdown kvůli vám bude do skonání světa!

No a pak vidíme jak si politici a známe osobnosti odfrčí tu na šumavské lokálky (Havlíček), tu na hory (Hollan a Zandl), tu do Dubaje (Ludwig a Babišová). Nějak moc kognitivní disonance na mou hlavu.

Jak zlegalizovat tyhle malé prohřešky proti lockdownu se stalo klíčovou nevyřešenou otázkou už během první vlny, teprve teď jsem ale přišel na to, jak se zbavit té "spoluviny": Prostě si přestaňme pokládat otázku "kdo za to může?". Ta otázka je nesmyslná. Její zodpovězení úlevu nepřinese a virus stejně na žádnou morálku nehraje a nikdy nehrál.

Nemá smysl řešit, zda dostatečně dodržuju opatření, když nemám FFP8 respirátor, ale jen trapnou látkovou roušku, kterou si navíc neustále sundávám, abych se mohl vysmrkat (nebojte - to jen chronická rýma, kterou jsem měl dávno předtím než nějaký kovid vůbec existoval). Podstatné je, že se aspoň snažím. A to je přesně to, o co jde.

Pokud chcete nějak pomoct, aby to konečně skončilo, stačí:

1) (v rámci možností) dodržovat opatření
2) (opět v rámci možností) pomáhat těm, kterým nějak uškodily opatření a/nebo kovid
3) snažit se z toho všeho mezitím nezbláznit a pomáhat v tom i ostatním
4) obrnit se trpělivostí - zdá se že kovid je do velké míry sezónní onemocnění - můj (zcela nekvalifikovaný) odhad konce lockdownu je jaro

A to je všechno. Žádné hashtagy, hádání se v diskuzích nebo politické kotrmelce vlastně nejsou netřeba.

slovodne 16.2.2021 16:45:18

Ampun Bang Jago & větrný mlýn

(záznam pro 1.-14.2)

Všechno sešlo - únava po stěhování, zátež z počasí, zátěž z politicko-epidemiologické situace, nějaký špatný vzpomínky, osamělost a do toho stres v práci a pes má průjem. Tudíž
    
Svět okolo mezitím řešil Trempské memíky, sáňkaře na Petříně a nějaké další věci, které odmítám chápat.

Aspoň v pátek jsem se naštval a začal vymýšlet článek o kyberutopii, než jsem ho ale napsal, tak jsem chytnul slinu a spustil mobilní verzi Kysela. V Ne jsem se pak viděl se Včelkou a byl jsem poprvé v PRG.

Druhý víkend jsme šli s Mudlou k větrnému mlýnu.

+ hrálo Ampun Bang Jago a reggae z kazet
+ nově se místo houslových klíčů budou kreslit kočky. Zde je prototyp
+ Simpsonovi předpověděli vy-víte-co? Ále, podržte mi brátwurst... To už předpovídal německý katastrofický film Die Hamburger Krankheit v roce 1979!


slovodne 1.2.2021 11:14:07

první týden v novém městě

(záznam pro 23.-31.1)

- o víkendu pes ukázal, že jsme si problémy přivezli sebou
- v Po jsem měl vyřizování na úřadě, odpoledne jsme šli na výlet k hradišti
- na začátku týdne jsem měl tvůrčí přetlak
- postupně mě ale střídání počasí, procházek se psem, práce a nekonečného přívalu špatných zpráv začaly ubíjet, výsledkem bylo, že jsem prospal víkend

svět mezitím řešil:

- gamestop
- tiktok strakovky
- možná ještě něco dalšího

+ jinak předchozí týdny se nesly též ve znamení flamewarů (o očkování a tak vůbec), levičácké memové skupiny, bernieho sedícího všude a shitloadů sněhu

slovodne 1.2.2021 11:13:35

STĚHOVÁNÍ BĚHEM PANDEMIE

Jak možná někteří víte/tušíte, právě jsem se stal obětí stěhování Stěhování během pandemie je zvláštní zážitek. Viděl bych na tom jednu podstatnou výhodu a jednu podstatnou nevýhodu.

Nejdřív ta výhoda - při stěhování na vy-víte-co naprosto zapomenete. Řešíte krabice, pytle, věci, co byly na světle božím naposledy za panování Barracka Obamy, a vůbec - kam to všechno dáte a jak to všechno stihnete? Na nějakého Babiše nebo strach z budoucnosti pak zcela zapomenete. Vlastně je to svým způsobem docela osvobozující.

A teď ta nevýhoda - po stěhování se chcete vrátit do normálu, ale to nejde. Žádný normální svět nezůstal.

A vy pak sedíte v pokoji, kolem vás hromady nevybalených krabic a vy máte pocit, že se okolní svět v době, kdy jste se nedívali, zbláznil.

* * *

Severák: přestěhuje se
náhodný týpek provozující v okolí (nového bydliště) hospodu: friend request
jako kvalitní stalking, to se musí nechat! Za mě palec hore!

slovodne 22.1.2021 17:25:39

stěhování

(psáno 22.1)

předchozí tři týdny byly ve znamení stěhování. Samotné přesuny narvaného stěhovacího auta proběhly ve dvou termínech a to:

- sobota 16.1
- čtvrtek 21.1 (kdy jsme večer převezli psa a už přespali v Dobříši)

jinak se tyto týdny nesly ve znamení černých pytlů, krabic, zametání, vyhazování a majora Zemana. Okolní svět byl poněkud odložen k ledu.


slovodne 13.1.2021 00:06:09

mor / útok na kapitol / 11 krabic

(záznam pro 4.1-10.1)

- pak mě na začátku týdne sejmul nějaký mor, tak jsem se omezil na práci z domova
+ algoritmus youtube je možná zlo, nicméně dokud přináší japonský funk, stojí to za to
- pak se mi konečně podařilo sestříhat demo morčecího synťáku - https://www.youtube.com/watch?v=iuJsUzlYTeQ
-
pak proběhl útok na kapitol
- vzpomněl jsem si na itch.io a oprášil Vlak ve 4.20
- v sobotu se mi podařilo rozpoutat flamewar na téma "Hvězdy a jehly"
- v neděli jsem si sbalil svých pět švestek, éh - 11 krabic

slovodne 13.1.2021 00:05:46

morče / silvestr / očkování

(záznam pro 28.12-3.1)

- na konci roku jsem vyvíjel guinea-synth
- v Po jsem přišel na to jak udělat automatické spuštění
- v Út jsem udělal case z lega
- ve St a ve Čt jsem (poprvé) diskutoval o očkování
- proto taky nebylo silvestrovské vysílání připraveno
- v Pá jsem natáčel video demo, jeho stříhání mělo zabrat čas
- v Ne jsme byli převzít klíče v Dobříši

* * *

JEŠTĚ K TOMU OČKOVÁNÍ
Uvědomil jsem si, že je ještě jedna věc, která u mě hraje významnou roli k mému vztahu k současnému očkování a tou je reklama.
Od přírody mám velkou nedůvěru k reklamám a když vidím nějakou reklamu, automaticky se v mé hlavě spouští majáček "pozor, tady s tebou někdo chce vyjebat". Tento pocit je obzvláště silný, jde-li o reklamu, která se snaží působit na city.
Mě nezajímá, že koupí myčky na nádobí přispívám na štěňátka. Mě zajímá co ta myčka umí, kolik vody a elektřiny sežere a kolik mě bude stát.
No a stejný je to u toho očkování: Na mě nemůžou fungovat kampaně, který hrajou na city. To je jasný, protože jsem si už před čtrnácti dny přečetl post pana XY, který navrhoval jak by taková kampaň měla vypadat a v tom létáčku je ve výsledku napsáno přibližně to, co bych tam sám napsal, kdybych to měl já za úkol vyrobit ten letáčekt.
Ba naopak dokonce hrozí, že když to s tím hraním na city přeženete, tak se mi z všeho toho patosu udělá špatně a budu si chtít spravit chuť nějakou Českou Sodou. Koukám na tebe Ministerstvo Zdravotnictví a Špatné Poezie!
Ano, vakcína je možná světýlko na konci tunelu, ale mě je naprosto jasný, že ten tunel bude ještě zatraceně dlouhej a klikatej. A je to v pořádku, počítá se s tím.
Asi jsem fakt divnej, ale mě spíš uklidní přibalovej letáček k vakcíně, kde popisujou jak to napíchali do nebohejch potkanů, než to, že si někdo změní profilovku na "nechám se očkovat" nebo kýčovitý obrázky z fotobanky s kýčovitýma popiskama o naději.


slovodne 12.1.2021 23:47:14

Můj rok 2020

Blíží se konec roku, tak je na čase dělat ohlédnutí zpět.
Já sám bych rok 2020 přirovnal k takovému tomu dni, kdy přes noc náhle napadne sníh - stojíte ráno na zastávce, autobus nikde, silničáři taky nikde a zastávka je plná nasraných promrzlých lidí, kteří se ptají: Tak co teda jako bude? Mám jít do práce nebo ne? A kde jsou sakra silničáři? Vždyť to přece včera v televizi říkali, že bude sněžit!

Pokud bych měl na letošku hledat nějakou výhodu, tak bych řekl, že to byl velmi poučný rok ale paradoxně nás hodně naučil hlavně o normálním provozu světa. To má svou logiku - pokud mě něco naučily Vteřiny před katastrofou a čtení závěrečných zpráv Drážní Inspekce, tak je to právě fakt, že k odhalení příčiny průmyslové havárie/železniční nehody musíte nejprve poznat, jaký je normální stav a až potom si všimnete odchylek, které vedly ke katastrofě.

Mě samotného letos překvapilo mnoho věcí. Netušil jsem například:

- že vůbec existuje něco takového jako "párty kýbl"
- že se lidé opravdu chodí flákat do nákupních center
- jak moc nadoraz (co se týká prachů) jede gastro a kultura
- jak moc jsou některý části naší společnosti křehký
- že jsou Babiš a spol. takový lamy (čekal jsem je o něco schopnější)

- že se naučím takovou spoustu nových nechutných podrobností o virech, fungování imunitního systému, vakcínách a o tom, jak číst statistiky, obzvláště jsou-li na nich exponenciály

Za sebe mohu říct, že jsem rokem 2020 vlastně proplul relativně v pohodě. Kovid jsem (pravděpodobně) neměl a ani opatření se mě vlastně zas tak moc
nedotkla.

Co bych si přál do roku 2021? Předně abych zvládnul stěhování, které mě v lednu čeká. Pak bych chtěl zlepšit dvě věci, které mě během roku trápily:

1) IZOLACE. Já vím, trápila celej svět, ale já s tímhle mám problém už delší dobu. Už jsem udělal nějaké kroky, které pomohly, ale bude na tom ještě práce jako na kostele. A rok 2020 mi v tom fakt nepomohl.

2) (dále to co bych nazval) KONZISTENCE. Poslední dobou mám s tímhle velký problém například při psaní povídek - nedokážu nic dopsat, protože hrozně rychle opustím nápad a jdu dělat zase něco jiného. Dělám spoustu věcí, ale nějak je nedokážu dotáhnout do konce do větších celků a už vůbec se mě neptejte na moje marketingové oddělení - to bych rovnou vyházel. Na druhou stranu - milión rozdělaných věcí znamená, že je na čem stavět. Otázka je ovšem co.


slovodne 27.12.2020 16:51:45

konjunkce / Vánoce / vysílání

(záznam pro 21.-27.12)

- v Po byla konjukce Saturnu a Jupiteru a "oficiálně" začínal věk Vodnáře
- na to konto jsem zkoumal koncept věku vodnáře pro Vysílání
- viděl Strach a hnus v Las Vegas
+ z dnešních internetů: Koncept herečky je rafinovaný způsob jak mučit herečky.
- ve Čt byl Štědrý den, do kterého jsem se probudil po odpoledním vysílání (na téma Věk vodnáře)
- musím říct, že jsem se necítil ani trochu "vánočně"
- v Pá šly na řadu "české šedé kočky" a docela to odpovídalo mojí náladě
- v So šel "duhový speciál", volal jsem se S. a večer jsme hráli Krycí jména
- teď v Ne je uklízecí (a údržbový) den

* * *

saturn a jupiter: z pohledu země se potkávají ve vzdálenosti 1/5 měsíčního disku
počasí: (troll face) zataženo, žádný pozorování nebude 😃
ezo lidi: (už poněkolikátý) zahajujou věk vodnáře
severák: celý den pohybuje se po křivce ezo-holky-na-instáči, wikipedie, astronomický weby, astrologický weby a zpět a stěžuje si, jakej je v těch definicích bordel...

slovodne 27.12.2020 16:45:57

nový začátek / Zvezdy / dárek / Zodiac

(záznam pro 14.-20.12)

- v Po byl astrologicky vhodný den tak jsme jeli podepsat smlouvu do Dobříše (respekitve takhle se to jenom sešlo)
- byli jsme hned za kretény, protože se nám povedlo se nechat zamknout v zámeckém parku, naštěstí tam byla nepřehlédnutelná zkratka přes zeď
- Molchat Doma vydali video Zvezdy
- v Út se konal firemní "večírek", zároveň ten den byla na Shellce mrtvola
- jinak byl zjevně nezajímavý týden, kdy jsem pracoval a bylo mi blbě
- akorát v Pá jsem jel do PRG vytisknout dárek
- stejně tak netuším, co jsem dělal o víkendu, asi hodně spal

* * *

byla rozluštěná Zodiacova 340 šifra - na to konto jsem o tomhle tématu viděl pár videí a po čase si opět pustil Zodiaca jako film


slovodne 13.12.2020 23:40:47

SOTM / sraz s K. / Dobříš / Přelet

- v Po začal týden hnědou nadílkou od doge
- v Út se konal SOTM
- ve St a Čt jsem byl v PRG
- ve St jsem viděl Total Recall, ale pak mě přepadla depka, kterou uhasil až mistr Foone
- ve Čt mi málem odpadl sraz (bo korona), do toho celý den blbnul messenger, prostě apokalypsa. Nakonec jsem se s K. sešel a procházeli jsme se po Letné. Do hospody jsme se nedostali, bo bylo plno a zavírali. Pak jsem stihnul vlak směr Dobříš a doma se dozvěděl, že se tam možná budeme stěhovat.
- v Pá začal Přelet nad loutkářským hnízdem
- v So jsem konvertoval Soječkárnu na nahrávací studio a nahrával návody na Volcu, večer jsme sledovali (loutkový) Krvavý román
- Ne trochu překazila poslaná smlouva, teď jdu koukat na Klub rváčů

+ Z historického hlediska je absolutním nesmyslem, že Himmler nosil lennonky, takže, logicky vzato, Lennon nosil himmlerky.
+ „Šalom,“ pozdravil vlk. - „Ufff,“ vydechla úlevou prasátka.

* * *

čtu článek o "návratu" gramodesek. Doslova tam píšou "gramofonová deska je totiž jediný formát, který nezkopírujete". Hm... to bych se na to podíval.
A samozřejmě - stačilo zadat do youtube odpovídající dotaz a už se koukám na borce, který si (v rámci nějakého uměleckého projektu) řeže gramodesky z prazdných cédéček na vlastnoručně sestrojené mašině...

slovodne 13.12.2020 23:40:29

sníh / Nespeky / Caustic

(záznam pro 30.11-6.12)

- v PRG jsem byl v úterý a v pátek
- ve St se konalo kvartální pivo, tentokrát online
- ve Čt byla totální sněhová apokalypsa, ale my jsme byli drsní a jeli na prohlídku domu do Nespek
- v Pá jsem byl na návštěvě u S&N. N už se mě (poněkolikáte)
- akorát večer měl pes ueberzápcu
- většinu So jsem v únavě prospal, potom večer hrál DX5
- v Ne jsem zrpvpzňoval Caustic na vypůjčeném chytrotelefonu
- večer týden zakončila partie Krycích jmen s Petrem a spol

* * *

YouTube je stejně pořád docela demokratická platforma. O tom mimo jiné svědčí to, že vám našlapaný hudební podkres pro páteční dopoledne nezprostředkují slavní DJové ve vyprodaném klubu, ale nějaký náhodní poláci středního věku v panelákovém obýváku...


slovodne 1.12.2020 10:13:39

návštěvy

(záznam pro 23.-29.11)

tento týden se nesl ve znamení dvou věcí:

1) návštěv A a M (ve St, So a Ne)
2) prudkého poklesu nálady, který dosáhl vrcholu v pátek, kdy jsem (po nasrání psem) v podstatě nebyl schopen fungovat

- jinak v út a čt jsem byl v kanclu
- o víkendu jsem začal programovat věci, na které jsem předtím neměl čas

* * *

jinak v Ne se konala Horečka Václava Hraběte a věšáky opět spadly (stabilních 80 diváků).


slovodne 1.12.2020 10:13:25

blitzkrieg

(záznam pro 16.-22.11)

- na začátku týdne probíhal blitzkrieg
- dokonce jsem si kvůli tomu musel vzít dovolenou
- ve čtvrtek se situace urovnala a došlo na výpověď dohodou
- v Pá jsem byl poprvé v novém kanclu
- o víkendu tu byla Aňa
- v neděli jsem byl na loutkárně


slovodne 16.11.2020 00:13:48

JAK JSEM SI VYROBIL SYNTEZÁTOR

Jak asi už víte, zajímám se o elektronickou hudbu. To má pro mě jednu zcela zásadní nevýhodu - všechny ty kouzelný krabičky jsou docela drahý zboží, na který v současnosti spíš nemám prachy. V šuplíku se mi ale válelo nepoužité Raspberry Pi, tak jsem si jednoho dne řekl - co kdybych si z něj postavil syntezátor?

Adopt, adapt and improve!

To jsem si řekl už na jaře, ale až teď na podzim jsem se k tomu dostal (po drobném zdržení kdy jsem koupil špatné kabely). A tradá - za jedno nedělní odpoledne a jeden pondělní večer je funkční syntezátor na světě. Vlastně to ani nebylo zas tak složitý postavit a můžete to taky zkusit, hlavní ingredience jsou:

- Raspberry PI
- dvouřádkový LCD displej
- otočný přepínač se stiskem
- kniha z edice Oko (slouží k uchycení otočného přepínače, je možno použít např. černou lepící pásku)
- USB MIDI klávesy
- nějaký ty kabely
- software na oživení (dodám)

Celá ta sranda vyjde přibližně na 3000 Kč, ale dá se výrazně ušetřit, když použijete součástky, které už máte (což jsem udělal já). Funguje to skvěle - na klávesy hrajete, otočným přepínačem nastavujete zvuk podle popisu na displeji a Raspberry vyluzuje roztodivné zvuky.

No
ještě na tom bude práce jak na kostele. Mimo jiné na to potřebuju vyrobit (asi 3D vytisknout) nějakou krabičku, aby se tím (po Koroně) dalo lépe chlubit v Synth library.

slovodne 16.11.2020 00:13:09

Volca / střelnice

(záznam pro 9.11.-15.11.)

- Česká Pošta příjemně překvapila a Volca v Po objednaná v Út dorazila
- ve St večer jsem sledoval Slam poetry
- ve Čt vyděsila Základna jakousi SMSkou, večer jsem volal s Krysomyšinkou
- pátek třináctého v roce 2020 pochopitelně znamená, že svět se v prdel obrací... na druhou stranu - Molchat Doma vydali nové album
- nevím jak u vás ve městě a v obchoďákách, ale náš vesnický obchod dneska poprvé vyvěsil světelné řetězy. Apokalypsa oficiálně začala!
- v So jsem šel na výlet ke střelnici, po cestě se mi setmělo, tak jsem bloudil v lese za Sloupem
+ viděl jsem Foxy Brownovou
- v Ne se konal rodinný oběd a porada

slovodne 16.11.2020 00:12:46

Maruška / blacksploatation / Mlýny / synťák

(záznam pro 2.11.-8.11.)

- v Po předávala Maruška byt
- v průběhu týdne jsem se neúspěšně věnoval hudbě (např. cover verzi Der Mussolini)
- viděl jsem Black Dynamite a Mlýny (divadla Sklep)
- někdy v průběhu týdne proběhl incident s balkónem
- v So jsem volal s Brnem
- v Ne jsem si konečně našel čas a sestavil jsem synťák z morčete
- soundtrackem života je Alexandr Robotnick

slovodne 2.11.2020 12:13:39

kopr / Sedmá rota / Berberian sound studio / metro

(záznam pro 26.10-1.11)

Na začátku týdne šla moje nálada (opět) do kopru. Zkoumal jsem, zda jsem jarní lockdown zvládal lépe a došel jsem k závěru, že spíše ne.  Jinak:
    
- na začátku týdne jsem postupně viděl všechny tři díly Sedmé roty
- ve středu jsem v rámci státního svátku sbíral (respektive spíš fotil) houby
- ve čtvrtek jsem odpo byl v PRG v práci a u S.
- v pátek jsem viděl Berberian sound studio
- v So a Ne jsem odpočíval, prohlížel plány pražského metra a vymýšlel povídku

slovodne 27.10.2020 11:38:59

Kyselo / raylib / optická komprese / morální dilema

(záznam pro 19.-25.10)

- v Po jsem šel po práci stavět novou Trafiku
- ve St slavilo Kyselo 100 dní provozu
- večer pak bylo v Kulturním klubu "hledání pravdy"
- v Pá jsem jel do PRG vyzvednout SK databázi, sníst štrúdl  a vytisknout nějaké věci pro S.
- mezitím se řešil Prymula bez roušky
- v So jsem šel na procházku do Štěchovic
- večer byl Gothicat festival
- na internetech se zatím opět šířila optická komprese
- v Ne bylo odpoledne Vysílání
- potom večer v KK morální dilema, což mi dost zkazilo náladu

+ jinak jsem začal programovat sampler/sequencer/drum machine/thing
+ a zkoušel Ultranos Dreamer

* * *

Severák: nemá rád Vánoce.
also Severák: koupí si vánoční kazetu, protože "Sinfonia di Natale" nezní dostatečně podezřele a Rondo Veneziano je přece dobrý

slovodne 27.10.2020 11:37:43

breakdown / Kulturní klub

(záznam pro 12.-18.10)

- nálada šla pomalu do kopru
- to vyvrcholilo až ve středu, kdy jsem šel nakonec dolů za G. na kafe
- z diskuzí o tom, jak si zlepšit scoiální kontakty nakonec vzniknul Kulturní klub, který měl premiéru v neděli
- v neděli taky probíhala bitka fotbalových fanošuků po protirouškové demonstraci


* * *

JAK ZVÝŠIT SOCIÁLNÍ KONTAKTY UPROSTŘED PANDEMIE?
Docela blbá otázka, co? Ale má to svou logiku...
Můj psychický stav jde v posledních dnech (lidově řečeno) docela do kopru. Důvod je zcela prostý - ráno vstanu, pracuju, jdu na nákup, jdu se psem, koukám na youtube, jdu spát a tak dále do debila.
Chybí mi však jenom jedna jedinná věc - lidi.
Potřebuju si s někým popovídat o čemkoliv, co není korona. Nojo, ale kde vzít lidi, když je taková neofiko karanténa a vláda dělá všechno proto, aby se lidi nepotkávali?
Teoreticky by to mělo být snadné, ale z nějakého důvodu mi to nějak nejde. Snad nějaký problém se zapalováním. Asi potřebuju nějaký katalyzátor nebo whatever...

* * *

Ve středu to na mě (to všechno ohledně kovidu) nějak dolehlo - několikrát jsem si prošel všechny fáze Kübler-Rossové a nakonec jsem chtěl napsat patřičně nasraný článek. Měl jsem pro to vymyšlený název, který by se velmi dobře skandoval při vyhazování politiků z oken ministerstva zdravotnictví.
Protože jsem se ale mezitím uklidnil a doba nadále zůstala zjitřená, rozhodl jsem se článek raději v původním rozsahu nenapsat. Mimo jiné i proto, abych nenesl spoluvinu za případnou defenestraci.
Místo toho uvažuji o jiném (spíše populárně naučném) článku, který má zatím následující osnovu:
- kovid maximálně 30 minut denně, ne víc
- kolektivní imunitu, ne kolektivní vinu
- je kovid chřipka? yes, but actually no
- jak moc se mě to dotkne? / mám se bát?
- S/NA problém (korelace a kauzalita)
- roušky navždy? nová normalita aneb výhled do budoucna
- Hitler vegetarián a falešná dilemata s důrazem na internetové diskuze
- rouškofilové a rouškobijci - lekce vzájemného úcty
+ odkazy na další informace a přehledy
Psát to asi nakonec nebudu, možná jenom fragmenty, ale kdyby někoho hodně zaujalo některé z témat výše, můžu ho trochu rozvést.

* * *

+ DRUHÁ VLNA S PRYMULOU / feat. Babiš

slovodne 12.10.2020 20:50:54

PETICE "LÉKAŘŮ" - PODEPSAT ČI NE?

Možná už jste zaznamenali onen "Otevřený dopis lékařů vládě, parlamentu a médiím ohledně tzv. koronavirové krize". Možná jste zaznamenali jenom jeho kritiku, poukazující na to, že mezi podepsanými lékaři je podezřele mnoho homeopatů (proto píšu v nadpise lékaře v úvozovkách).

Můj postoj v téhle věci je takový smíšený. Na jednu stranu nedůvěřuju internetovým peticím a opravdu, ale opravdu nechci kecat do řemesla epidemiologům, imunologům a vůbec celkově lidem, kteří tomu rozumí. Na druhou stranu tato petice poukazuje na dva opravdu velké problémy, které naše "zvládání koronaviru" má:

1) Vnímání pandemie osciluje mezi "Pohoda. Nic se neděje." a "Apokalypsa! Všichni umřem!". A nic mezi tím.
2) Podobně oscilujou (alespoň v Čechách) i opatření. A když se kácí kovidový les, tak lítaj kulturní třísky.

Po tom co skončila ona "karanténa", jsem se pomalu bál jíst pizzu na ulici, aby mě nesejmuli odstřelovači. Teď je mi to srdečně jedno. Roušku nosím, ale jenom proto, že se to (zrovna) musí. Vystoupení vlády (téměř) nesleduju, články o koroně (až na výjimky) nečtu a počty nakažených jdou úplně mimo mě. Hlášení o ohleduplnosti v metru beru jako pozvánku na For Arch - vůbec se mě to netýká. Koronaviru se nebojím. A nebo bych snad měl?

No pokud jo, tak tady někdo něco opravdu posral. Tak dlouho křičel "Hoří!", že to už při požáru nikdo nevnímá.

Pokud bych já měl něco (ohledně korony) doporučit vládě/lékářům/médiím/komukoliv, doporučil bych jednu jedinou věc - k onomu pravidlu tří R (roušky, ruce, rozestupy) přidat ještě jedno R - rovnováhu.

Korona tu s náma asi nějakej ten pátek bude. To je jasný. Lidi chtěj nějak rozumně žít. To je taky jasný. Tak to pojďme nějak vybalancovat.

Ono při pohledu na některý opatření, výroky a názory („Nasaď si roušku a mlč.“, „Skutečně se musím s někým osobně potkat?“, "lidi s rouškou pod nosem by se měli veřejně zostuzovat" a pak dále po stejné trase) se skutečně moc nedivím pocitům některých rouškobijců. Zdůrazňuji některým - týká se to pocitů i rouškobijců.

Myslím, že pandemie by měla jít zvládnout i bez toho, aby si člověk připadal jako v dalším díle seriálu Black Mirror.

slovodne 12.10.2020 20:50:23

modem / polská sluchátka / karanténa no2

(záznam pro 5.10-11.10)

- v Po netuším co jsem dělal
- v Út jsem se účastnil dalšího večerního stavění, tentokrát jsme probírali nový systém
- ve St jsem šel na výzvědy do BB, večer jsem nahrával zvuky modemu na kazetu
- ve Čt jsem se dozvěděl, že mě čeká karanténa, tak jsem koupil sluchátka, během dne jsem si zlepšoval náladu Krchovským
- v Pá jsem tak nějak fungoval z domova
- v So se mi chtělo brutálně spát
- v Ne jsme v gangu hráli skribble.io

* * *

+ nový polský sluchátka by spíš místo zesilovače potřebovaly zeslabovač...
+ "Na tragickej život jsem já pes" je stejně nejlepší hláška českýho filmu...
+ trochu funku pro lepší den

slovodne 12.10.2020 20:49:47

BRDY MIXTAPE

Občas člověk potřebuje vypadnout do lesa, nechat v údolí Babiše, Prymulu i celý koronavirus a předstírat, že tam nahoře v lese nezuří rok 2020. Proto jsem se minulou zúčastnil sobotu výpravy do Brd.

Ve
skutečnosti to ale začalo ve středu večer, kdy jistá ანქა postla na facebook písničku Julia Dream od Pink Floyd. Následující den jsem se točil na vlnách prog-rocku a chtěl jsem i něco nahrát, ale to se mi nepovedlo, neboť nevládnu kytaře.

Prog-rock byl jedním z témat našich lesních hovorů a tak jsem po návratu do civilizace sestavil (a na kazetu nahrál) následující playlist:

1) Julia Dream od Pink Floyd
2) Don't Give Up - duet Petera Gabriela a Kate Bush jako hudbení objev předcházejícího týdne
3) Room 3327 od DJe Gramatika, s malou vsuvkou o filmu Bábovky
4) Tide Is High od Blondie za všechny ty reagge hity v Hostomickém pivovaru
5) Marnivou sestřenici Suchého a Šlitra, kterou jsme si zpívali na kraji jedné obce
6) Zmrzlinář od Marsyas, přestože se žádná nahrávka "stereo zpěvu" ve stylu jeden hlas kytara - druhý vokál nevyrovná
7) písně Máma, táta
8) a Chodec od Hudby Praha, jejichž slova jsem lovil uprostřed lesa
9) Blues za Vladimíra Majakovského - aneb taky chci ženu, která umí uprostřed lesa zpaměti recitovat básně Václava Hraběte
10) a nakonec Divnej svět od Priessnitz, který už názvem vyjadřuje můj pocit z návratu do normálního světa

Nevešlo se tam všechno co bych chtěl - především Špejchar blues, Muž, který se podobá odvrácené straně měsíce nebo něco od Die Antwoord - ale jedna strana kazety má holt jen 45 minut.

** ** **

do rukou se mi dostalo tato vzácná kompilace vydaná v limitované edici jednoho kusu....
    
Respektive - hudbu jsem upirátil, fotku taky, akorát ten obal jsem si navrhnul sám a IMHO se mi celkem povedl... Každopádně to znamená, že kdyby někdo z vás chtěl vydat nízkonákladové album na formátu, pro který dnes skoro nikdo nemá přehrávač, tak víte na koho se obrátit.

slovodne 12.10.2020 20:49:24

Johanka místo antikvariátu / mixtape / nová Trafika

(záznam pro 28.9-4.10)

- Po jsem proplýtval politickýma diskuzema se Základnou, ostatně taky byl sv. Václav
- v Út jsem šel hledat Antikvariát Kant, ale místo toho jsem našel Johanku L.
- ve St jsem šel na výzvědy do Trafiky
- ve Čt jsem se potkal se Sofií
- v Pá netuším co jsem dělal, asi nějakej biz s kazetama
- v So se mi pravděpodobně chtělo spát
- v Ne jsem jel na stavbu nové Trafiky

* * *

- jinak moc se toho neděje, ale o to víc je dojmů
+ nahrávál jsem Brdy mixtape

slovodne 29.9.2020 22:12:15

pivo / prog-rock / čundr / úklid / Bábovky

(záznam pro 21-27.9)

- v Po jsem v práci poslouchal různé podcasty, utkvěl mi jeden true-crime
- v Út jsem byl na pivu s Jarkem. Bohužel se mi večer udělalo poněkud nevolno a dostal jsem z toho pobliózu.
- ve St jsem chtěl jakože nic jet do práce, ale cestou se mi udělo blbě (asi z dětí), tak jsem zůstal radši doma na home office
- ve Čt jsem byl pořád doma a měl jsem chuť nahrát nějaký prog-rock, to se mi nakonec nepodařilo
- v Pá jsem vyzvednul druhý boombox
- v So jsem šel na čundr (který jsem si musel tvrdě vydupat)
- v Ne jsem třídil archivy

+ začala mrouskat kočka
+ někdy v týdnu jsem viděl film Assa
+ pecka - Sweeping Promises - Hunger for a Way Out
+ Česko, země příběhů
+ utekl kyanid do Bečvy
    
* * *

Hetta byla typická židovská drbna a samozvaný strážce morálky obce. Jednoho dne před lidmi obvinila Moisheho, že je alkoholik, protože viděla jeho auto zaparkované před obchodem s vínem. Moishe byl moudrý člověk. Jen se na ni dlouze zadíval, neřekl ani slovo a odešel. Později večer zaparkoval auto před Hettiným domem a nechal ho tam až do rána.
    
* * *

...mám třeba ten pocit, že přichází doba, kdy i ty sny, i ty reklamní sny jsou vlastně hrozný, kdy jako se nemáte na co těšit a kdy si říkáte - v tomhletom musím žít, s tímhletím se musím smířit a v tomhletom umřu - a je to vlastně hrozně depresivní podívaná, na to, že to má být komedie...
-- Kamil Fila (v recenzi filmu Bábovky)

slovodne 29.9.2020 21:58:50

mor / Zazie / Kocába / pan Klimeš / boombox

(záznam za 14 - 20.9)

Protože jsem měl mor, tak jsem si na Po a Út vzal dovolenou a pak jsem pracoval z domova.

Akorát v sobotu jsem dal velké kolečko bez psa a došel jsem přes Bojov (kde jsem marně hledal odbočku nahoru) přes Bojanovice (kde se válel průkaz kriminálky) až Pod kolní stráň (a pak horem po silničce).

Viděl jsem film Zazie v metru.

Koncem týdne dorazil boombox, bohužel jsem potom zjistil, že je to trošku šunka.

+ Placebo, které přišlo pozdě. Na rozdíl od jiných opatření ale eRouška 2.0 aspoň neškodí
+ Pan Klimeš!

* * *

Ježíše jednoho dne napadne, že by se mohl v Nebi poohlédnout po svém nevlastním otci, Josefovi. Hned za bránou narazí na staršího muže. Neví, kde by měl začít hledat, tak povídá:
- "Dobrý den, hledám tady svého otce."
- "A to je mi náhoda, já zase hledám syna."
- "Víte, on byl tesař."
- "To je úžasné, já jsem taky tesař."
- "No víte, on to nebyl tak úplně můj otec."
- "On můj syn taky nebyl tak úplně můj."
- "Otče!"
- "Pinocchio!"


slovodne 20.9.2020 16:13:08

STRČTE SI TU EROUŠKU...

Možná jste už zaznamenali, že vyšla nová verze aplikace eRouška. Nevím jak ve vaší sociální bublině, ale v té mé na ní upozorňoval skoro každý, až to skoro u některých lidí hraničilo s vnucováním a měl jsem nutkání napsat... No... No to, co jsem napsal do mírně bulvárního nadpisu tohoto článečku.
Nakonec jsem si ale vzpomněl na článek kritizující podobné trasovací aplikace [1], který mi visel v nepřečtených záložkách, tak jsem se pustil do takového menšího průzkumu, jak vlastně tyhle trasovací appky fungují a co jim je vytýkáno.
Nejprve jak funguje: Velmi zjednodušeně - když si takovou eRoušku nainstalujete, vygeneruje vám v telefonu náhodný identifikátor (např. ABC - samozřejmě je to mnohem delší). Ten aplikace potom ukazuje přes Bluetooth ostatním eRouškám, poznamenává si jejich identifikátory a podle síly signálu odhaduje jejich vzdálenost. Takže ve vašem telefonu pak je např. záznam, že jste předevčírem byli asi půl hodinky ve společnosti eRoušky DEF, která od vás byla asi metr daleko (lidsky řečeno - DEF seděl přes uličku v autobuse). Systém je navržen tak, abyste nemuseli věřit provozovateli (v tomto případě Ministerstvu zdravotnictví), což znamená, že výše uvedená data nikdy neopustí váš telefon.
Ovšem když výše zmíněný DEF onemocní koronou, tak s pomocí hygieny odešle na server eRoušky svůj identifikátor a vám pak jeho identifikátor dorazí v aktualizaci v jakémsi seznamu nemocných. Aplikace je navržená tak, že nemůžete zjistit, o koho konkrétně jde a tento údaj nemá ani hygiena. Jen se vám zobrazí notifikace, že jste se setkali s rizikovou osobou.[2]
No a teď k těm výtkám[1] - v podstatě jsou tři:
Trasovací aplikace používá málo lidí a k čemu mi pak je taková aplikace, když ji nemají ostatní? K tomu, aby nám pro boj s koronou stačila pouze takováto aplikace, by ji podle výzkumu Oxfordských vědců muselo mít nainstalováno 60% až 80% všech obyvatel[3]. To se ale rozhodně neděje - i na Islandu, kde je obdobná aplikace velmi rozšířená, ji má jen 38% obyvatel[4]. U nás by to, dle stejného zdroje, měla být jen pouze necelá 3%! To by se s novější verzí (která tolik nežere baterku) mohlo zlepšit, ale teprve uvidíme, jak to vlastně bude.
Druhá výtka se týká samotného principu fungování podobných aplikací - odhad vzdálenosti přes bluetooth je - slušně řečeno - pořád jenom odhad. Každý, kdo někdy řešil, proč nedosáhne wifi z kuchyně do obýváku, asi tuší, odkud vítr vane - ve hře je celá řada faktorů jako jsou překážky na trase, stav zařízení, jeho antény a baterie, ale i konkrétní značka telefonu[5]. Vývojářům eRoušky se musí nechat, že zveřejnili popis vypočtu vyhodnocování rizikovosti setkání[6], bohužel asi ale není možné zjistit, co tohle "nastavení" (v případě vašeho telefonu) vlastně znamená.
Poslední výtka se týká nemožnosti vypočtení efektivity používání takovýhle trasovacích aplikací. Vzhledem k tomu, že jsou tyto aplikace navrhovány s ohledem na soukromí uživatelů, není dost dobře možné zjistit, kolika případům koronaviru vlastně předešly[7]. Nějaké statistiky o používání si vede i eRouška[8], ale tyto údaje není možné navázat na konkrétní výskyty koronaviru (respektive lidi), takže jsou v porovnáním se statistikami hygieny jen velmi orientační.
Já sám eRoušku nemám. Můj hloupý telefon značky Ghettotech Cihla totiž takové vymoženosti jako Bluetooth LE (nebo instalovatelné aplikace všeobecně) nepodporuje. Bohužel, toto omezení se netýká jen podobných předpotopních strojů - nová verze eRoušky vyžaduje (kvůli využití Apple/Google Exposure Notification API) minimálně Android verze 6 nebo iOs 13.5[8]. Babičce s tlačítkovou Nokií je tedy eRouška k ničemu, ale je nutné pamatovat na to, že eRouška má být jen doplňkový nástroj[9] a ne spasitel, který nás zachrání před kovidem.
Nicméně pokud máte chytrý a dostatečně moderní telefon, tak ji minimálně vyzkoušejte. Zkazit tím asi nic nejde - ilumináti (ani Babiš) vás přes tuhle aplikaci fakt sledovat nebudou. Na to jim za á) tahle aplikace poskytuje dost málo dat a za bé) oni vás samozřejmě už dávno sledujou jinýma způsobama - třeba facebookem, na kterém zrovna tohle čtete.
Co se týká užitečnosti/spolehlivosti aplikace a jejích upozornění - tady fakt netuším, co vám říct. Ačkoliv nás provozovatelé podobných aplikací přesvědčují o opaku, zdá se, že je to ještě nevyřešená otázka, o čemž mimo jiné svědčí to, že trasovací aplikace mají v současnosti hned dva různé [10] [11] (bohatě ozdrojované) články na Wikipedii.
Za sebe jen dodám, že je zajímavé, jakou paušální nedůvěru ve státní instituce mají návrháři výše zmíněných aplikací. Přijde mi to trochu paradoxní, jelikož "papírové" hygieně obdobné údaje ze zákona nahlásit musíte (pokud to správně chápu). Jistě, chápu, že žijeme ve světě, kde si Alexa nahrává každé vaše uprdnutí (aby vám pak mohla nabídnout knihu o zdravé stravě), ale minimálně ty údaje o efektivitě (tj. kolika lidem se ukáže upozornění na jednoho nakaženého uživatele) by se určitě hodily.
Zdroje:

slovodne 17.9.2020 13:47:01

NEJLÉPE UTRACENÝCH DESET KORUN

Během týdne jsem si pořídil retro magnetofon. Bylo to za výhodnou cenu a tak jsem nevěděl, jestli to vůbec hraje. Problém byl v tom, že jsem měl jenom prázdné kazety a tak jsem akorát zjistil, že nefunguje nahrávání.
No a dneska jsem se v rámci železničního dne dostal na bleší trh v Roztokách u Prahy. Napadlo mě, že by tam někdo mohl mít i kazety a taky že jo! Na výběr byli Cimrmani, nějaký neposlouchatelný věci typu Helena Vondráčková a koledy. Rozhodl jsem se pro Cimrmany a vono to hraje!
EDIT: deset korun samozřejmě stála ta kazeta, magnetofon byl pochopitelně dražší

slovodne 17.9.2020 13:46:38

RADIACE, KORONAVIRUS A KOGNITIVNÍ ZÁTĚŽ

Minulý týden se o mě zase pokoušela nějaká choroba, tak jsem udělal to, co by udělal asi každý rozumný člověk na mém místě - půjčil jsem si non-fiction knihu o Černobylu. Bylo to velmi zajímavé čtení, mimo jiné protože jsem předtím viděl onen seriál od HBO a mohl jsem nyní porovnávat jednotlivé detaily.
Černobyl jsem ale porovnával i s něčím (nám) mnohem bližším - koronavirem.
Prvně jsem si to uvědomil, když jsem si oddechnul, že příznaky mojí počínající choroby (žaludek na vodě, rychle přicházející únava) více připomínají nemoc z ozáření než koronavirus.
Těch podobností tam potom bylo více - především ve fázi likvidace katastrofy - počáteční podcenění problémů, politici přehazující si odpovědnost jako horkou bramboru, vědci radící nevyzkoušené postupy na uhašení reaktoru/pandemie i pocit mimořádné sounáležitosti mezi lidmi. Koronavirus (stejně jako radiace) je neviditelný nepřítel a běžní lidé moc netuší, jak se chová a přitom jsou základní pravidla hry vlastně pořád stejná a v průběhu času se nemění.
Ve srovnávání bychom mohli pokračovat dál, ale já bych se opravdu nerad pouštěl do otázky "co je horší". Za sebe mohu jen říct, že jsem měl to štěstí, že mě kovid nijak výrazněji nepostihnul (např. zdravotně nebo finančně) s jednou výraznou výjimkou a tou je kognitivní zátěž.
Je skutečně velmi těžké se vyznat v té džungli informací a dezinformací, odlišných (často velmi emotivních) názorů a hromadě nic neříkajících čísel. Je těžké udržet si v hlavě přehled o tom, co se zrovna smí nebo nesmí, případně smí za jakých podmínek. Je skoro nemožné vytvořit si nějakou představu o momentální závažnosti situace.
Čísla nesleduju. Články se snažím nečíst, ale nedaří se mi to. Do diskuzí a konspiračních webů ani nenakukuju, přesto jsem měl na konci včerejšího dne (ze všech těch kovid zpráv a statusů) pocit Homera Simpsona, kterému v hlavě hraje opička na činely.
Roušku nosím, ale není to proto, že bych se kovidu bál. V hlavě jsem si ho už totiž dávno zařadil do stejné kategorie, kde jsou dopravní nehody, údery blesku nebo pády meteoritů - nebezpečí reálné, trvalé, ale vyžadující jistou dávku smůly, aby postihlo zrovna vás.
Jistě, nějaká ostražitost je potřeba, ale zase nejde mít pořád na očích vývoj epidemilogické situace, meteoradar a hlášení evropské bolidové sítě.

slovodne 17.9.2020 13:46:09

medvědí prstýnek / magnetofon / železniční den

(záznam pro 7.9.-13.9)

- v Ne nebo v Po večer jsem si zamluvil magnetofon
- ve St jsem se po dlouhé době viděl se S.
- ve Čt nás vezla M. a pak nám ukázala medvědí prstýnek
- v Pá jsem převzal magnetofon, potom se ukázalo, že jde o historický kousek z roku 1973
- v So jsem byl na železničním dni
- v Ne jsem pak lehnul s otravou číslo dva

+ ...oni mají kanceláře (tam a tam)... Oni chtěli nějaké neformálnější místo, kde můžou hrát Bulánky a nikdo [z vedení] jim nebude stát za zadkem... (z cyklu Odposlechnuto v tramvaji)
+ viděl jsem (na pokračování) Atentát
+ Boom Boom Boom / Let's go back to my room / So we can do it all night / And you can make me feel right

see more...

login